Request PDF
Thank you for your request!
You will receive the e-mail with the attached PDF shortly.
CloseAbout the vehicle
Description
We are delighted to offer for sale this P250 4X2. View the key highlights and full specification below.
-
- Engine Power
- 250
-
- Gearbox
- Automatic
-
- Kilometers
- 520,486 km
-
- Cab Type
- High roof sleeper
-
- Wheel Config
- 4x2
Characteristics
General
| MOT Expiry | 3 months minimum |
| Whole Vehicle Type Approval Accord | incomplete |
| PTO EG Electrical Preparation | |
| Passenger Seat | folding |
| Storage Package | CP & CG sleeper cab+ |
| Air Suspension Rear Type | 2-spring |
| PTO EG Top | |
| PTO EK Drive Flange Type FFU | not applicable |
| Infotainment System | 2 DIN with 7 inch screen (Premium) |
| Exterior Underline Colour Package | |
| Interior Styling Package | |
| Seat Upholstery Driver Side | velour black |
| Batteries | 180 Ah |
| Driver Package | driver+ |
| Aux Heating | WTA cab heater 3kW |
| Engine PTO Preparation Price | |
| Lateral protection | |
| PTO EG drive flange type FFU | not applicable |
| Fuel Volume Left Side | |
| Rear Suspension Type | parabolic/air |
| Chassis Colour Grey | Sub Grey |
| Suspension Front Rear | 3x29 Parabolic |
| PTO EG position, rear | |
| Cab Type | High Roof Sleeper |
| Cab | CP |
| V8 Interior Package | |
| Window Rear | |
| Scania Xt Range Exterior Package | |
| S Order | |
| Retarder Type | N/A |
| Pto Ed Electrical Preparation | |
| PTO EG Right Hand Side | |
| Aerodynamics (wind resistance) | Rigid air deflectors |
| Bed Upper | without upper bed |
| Side Air Deflector Length | 12 cm - rigid ** No grab handle on tract |
| Heat Exchanger | |
| Truck Fridge Unit | |
| Security Package | |
| Lighting Package | |
| Hendrickson Axle Combined With S Order | not applicable |
| PTO EG Left Hand Side | |
| Scania Xt Range | |
| Scania XT Range Interior Package | |
| Fuel Volume Right Side | 600 dm3 |
| Coffee Maker | roof shelf |
| Multi-colour concept, MCC | |
| External Sun Visor | |
| Tyre Size Rear Axle | 295/80 |
| Driver Seat Check Upholstery On Both Sides | premium |
| Storage - rear roof shelf | |
| Safety Package | |
| Seat Upholstery Passenger Side | velour black |
| Model | P250 B 4X2 |
| Registration No | WU21HHK |
| Vin No | YS2P4X20009276948 |
| Registration Date | 01/03/2021 |
| Engine Power | 250 |
| Year | 2021 |
| Make | SCANIA |
| Cab Colour | White |
| Roof Air Deflector Height | 25 cm **check 4 metre height and side de |
| Displacement, engine | 7 litres |
| Battery Position | left hand side |
| Vehicle Colour | White |
| Body Type | Curtain Sider |
| Gross Weight | 18000 |
| Chassis Number | 9276948 |
Technical
| Diff Ratio | 2.92 |
| Tyre Load Index Front Axle | 154 (3750 kg) |
| Gearbox | automatic |
| Diff Lock | |
| Tyre Size Front | 295/80 |
| Rim Type Rear Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Fifth Wheel | |
| Steering Wheel Position | right hand |
| Axle Distance | 5950 mm |
| Chassis Height | normal |
| PTO Clutch Independent Type | |
| Front Axle Design Capacity | 7500 kg |
| Tyre Load Index Rear Axle | 148 (3150 kg) |
| Fuel Tank Left Hand Side | |
| Rim Type Front Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Emission Level | Euro 6 |
| Engine Type | DC07 112 250 hp Euro 6 |
| Kilometers | 520486 |
| Wheel Config | 4X2 |
| Gearbox details | GR875 **will be discontinued from April |
Finance & Part exchange
Scania Financial Services (Scania Financial Services is a trading name of Scania Finance Great Britain Limited (company number 02173954)) prides itself on going the extra mile and truly getting to know your business. Whatever the size of your operation, they’ll aim to find an affordable solution that’s right for the road ahead. Here’s how they can help you:
- Terms designed to meet your specific financial needs
- Bespoke cash flow solutions
- A range of flexible funding solutions
- Vehicle insurance solutions
Finance calculator
Finance products:
Part exchange your vehicle
Part exchange your vehicle is an easy and hassle-free way to get a new truck without the stress of trying to sell your old one.
Scania Go grading
| Benefits | ||||
| 30-Day Replacement Guarantee | ||||
| Pick 'n' Mix Service & Assurance | ||||
| Flexible Funding | ||||
| Replace Before Failure Guarantee | ||||
| 300+ Point Preparation Guarantee | ||||
| 30-Day 24/7 Mobility Guarantee | ||||
| PMI | ||||
| Attributes | ||||
| Age | N/A | Max 5 years | Max 4 years | Max 2 years |
| KMs | N/A | 450,000 - 550,000 km | 300,000 - 450,000 km | < 300,000 km |
| Assurance cover | 3 months minimum | 12-month Driveline | 24-month Driveline | 24 month R&M * Up to max 480,000 km ** Up to max 300,000 km |
| MOT | 3 months minimum | 6 months minimum | 9 months minimum | Covered under R&M |
| Tyres | 5 mm minimum | 5 mm minimum | 6 mm minimum | 6 mm minimum |
| DPF Life | 6 months minimum | 6 months minimum | Covered under R&M |
** Rigid (12 month cover on construction)
All Level 2, 3 and 4 Scania Go vehicles will have been maintained by an Authorised Scania Workshop in accordance with the Scania recommended maintenance guidelines and schedules for the relevant operation type
KMs are the primary determinant of Level, then Age
Discover the full benefits of Scania Go
With Scania Go, you get all the incredible added value that you’d expect from a name you can trust. It’s the go-to way to securing a quality used vehicle. Why get a used vehicle any other way, when you can get a Scania this way? The fantastic benefits below apply to all Level 2, 3 and 4 truck purchases; eliminating the stress of buying Used.
Learn more-
30-Day Replacement Guarantee
-
300+ Point Preparation Guarantee
-
Replace Before Failure Guarantee
-
30-Day 24/7 Mobility Guarantee
-
Pick ‘n’ Mix Service & Assurance
-
Flexible Funding
Location
Scania (Great Britain) Ltd - Trucks