Request PDF
Thank you for your request!
You will receive the e-mail with the attached PDF shortly.
CloseAbout the vehicle
Description
We are delighted to offer for sale this P410 8X2*6. View the key highlights and full specification below.
-
- Engine Power
- 410
-
- Gearbox
- Automatic
-
- Kilometers
- 265,752 km
-
- Cab Type
- Low roof day
-
- Wheel Config
- 8x2*6
Characteristics
General
| MOT Expiry | 6 months minimum |
| Driver Package | driver+ |
| Cab | CP |
| Security Package | |
| Scania Xt Range | |
| PTO EG Rear Type | EG651P |
| PTO EG Top | |
| Batteries | 230 Ah |
| Storage Package | |
| Fuel Volume Right Side | 400 dm3 |
| Whole Vehicle Type Approval Accord | incomplete |
| Truck Fridge Unit | |
| Side Air Deflector Length | |
| PTO EK Drive Flange Type FFU | not applicable |
| Tyre Size Tag Axle Behind Driven Axle | 315/70 |
| Aerodynamics (wind resistance) | Rigid air deflectors |
| Lighting Package | LED |
| Scania XT Range Interior Package | |
| Engine PTO Preparation Price | |
| Infotainment System | 2 DIN with 7 inch screen (Premium) |
| Suspension Front Rear | 3x29 Parabolic |
| S Order | |
| Pto Ed Electrical Preparation | |
| Hendrickson Axle Combined With S Order | not applicable |
| Seat Upholstery Driver Side | velour black |
| V8 Interior Package | |
| PTO EG Left Hand Side | |
| Cab Colour Blue | Blue 1427293 |
| Tyre Size Rear Axle | 315/70 |
| PTO EG Electrical Preparation | 1 connection |
| Retarder Type | N/A |
| Multi-colour concept, MCC | |
| Air Suspension Rear Type | 2-spring |
| External Sun Visor | |
| PTO EG Right Hand Side | |
| Seat Upholstery Passenger Side | velour black |
| Passenger Seat | folding |
| Fuel Volume Left Side | |
| Scania Xt Range Exterior Package | |
| Exterior Underline Colour Package | level 2 without painted sideskirts |
| Cab Type | Low Roof Day |
| Interior Styling Package | |
| Driver Seat Check Upholstery On Both Sides | premium |
| Rear Suspension Type | parabolic/air |
| Heat Exchanger | |
| Window Rear | |
| Coffee Maker | |
| Chassis Colour Grey | Sub Grey |
| Safety Package | |
| Aux Heating | |
| Lateral protection | |
| PTO EG drive flange type FFU | not applicable |
| Advanced Driver Assistance Systems | |
| Model | P410 B 8X2*6 |
| Registration No | BV21ULC |
| Vin No | YS2P8X20005626453 |
| Registration Date | 13/08/2021 |
| Year | 2021 |
| Make | SCANIA |
| Cab Colour | Blue |
| Roof Air Deflector Height | |
| Displacement, engine | 13 litres |
| Battery Position | left hand side |
| Engine Power | 410 |
| Body Type | Beaver Tail |
| Gross Weight | 32000 |
| Vehicle Colour | Blue |
| Chassis Number | 5626453 |
Technical
| PTO Clutch Independent Type | |
| Chassis Height | normal |
| Fifth Wheel | |
| Rim Type Front Axle | 22.5 x 11.75 steel |
| Fuel Tank Left Hand Side | |
| Rim Type Tag Axle Behind Drive Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Axle Lift | |
| Axle Distance | 5950 mm |
| Diff Lock | |
| Diff Ratio | 2.71 |
| Steering Wheel Position | right hand |
| Emission Level | Euro 6 |
| Gearbox | automatic |
| Engine Type | DC13 163 410 hp Euro 6 |
| Tyre Size Front | 385/55 |
| Front Axle Design Capacity | 2 x 8500 kg |
| Tyre Load Index Front Axle | 160 (4500 kg) |
| Tyre Load Index Rear Axle | 150 (3350 kg) |
| Rim Type Rear Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Kilometers | 265752 |
| Gearbox details | GRS905 |
| Wheel Config | 8x2*6 |
Finance & Part exchange
Scania Financial Services (Scania Financial Services is a trading name of Scania Finance Great Britain Limited (company number 02173954)) prides itself on going the extra mile and truly getting to know your business. Whatever the size of your operation, they’ll aim to find an affordable solution that’s right for the road ahead. Here’s how they can help you:
- Terms designed to meet your specific financial needs
- Bespoke cash flow solutions
- A range of flexible funding solutions
- Vehicle insurance solutions
Finance calculator
Finance products:
Scania Go grading
| Benefits | ||||
| 30-Day Replacement Guarantee | ||||
| Pick 'n' Mix Service & Assurance | ||||
| Flexible Funding | ||||
| Replace Before Failure Guarantee | ||||
| 300+ Point Preparation Guarantee | ||||
| 30-Day 24/7 Mobility Guarantee | ||||
| PMI | ||||
| Attributes | ||||
| Age | N/A | Max 5 years | Max 4 years | Max 2 years |
| KMs | N/A | 450,000 - 550,000 km | 300,000 - 450,000 km | < 300,000 km |
| Assurance cover | 3 months minimum | 12-month Driveline | 24-month Driveline | 24 month R&M * Up to max 480,000 km ** Up to max 300,000 km |
| MOT | 3 months minimum | 6 months minimum | 9 months minimum | Covered under R&M |
| Tyres | 5 mm minimum | 5 mm minimum | 6 mm minimum | 6 mm minimum |
| DPF Life | 6 months minimum | 6 months minimum | Covered under R&M |
** Rigid (12 month cover on construction)
All Level 2, 3 and 4 Scania Go vehicles will have been maintained by an Authorised Scania Workshop in accordance with the Scania recommended maintenance guidelines and schedules for the relevant operation type
KMs are the primary determinant of Level, then Age
Discover the full benefits of Scania Go
With Scania Go, you get all the incredible added value that you’d expect from a name you can trust. It’s the go-to way to securing a quality used vehicle. Why get a used vehicle any other way, when you can get a Scania this way? The fantastic benefits below apply to all Level 2, 3 and 4 truck purchases; eliminating the stress of buying Used.
Learn more-
30-Day Replacement Guarantee
-
300+ Point Preparation Guarantee
-
Replace Before Failure Guarantee
-
30-Day 24/7 Mobility Guarantee
-
Pick ‘n’ Mix Service & Assurance
-
Flexible Funding
Similar vehicles
View all rigid- 122,675 km
- 6X2
- 320 hp
- Automatic
- Normal Roof Sleeper
- 143,973 km
- 4X2
- 250 hp
- Automatic
- Normal Roof Sleeper