About the vehicle
Description
We are delighted to offer for sale this R450 6X2/2. View the key highlights and full specification below.
-
- Engine Power
- 450
-
- Gearbox
- automatic
-
- Kilometers
- 547857 km
-
- Cab Type
- High Roof Sleeper
-
- Wheel Config
- 6X2/2
Characteristics
General
| MOT Expiry | 3 months minimum |
| Infotainment System | 2 DIN with 7 inch screen (Premium) |
| Scania XT Range Interior Package | |
| Engine PTO Preparation Price | |
| External Sun Visor | |
| Fuel Volume Right Side | |
| Chassis Colour Grey | Sub Grey |
| Pto Ed Electrical Preparation | |
| Multi-colour concept, MCC | |
| Cab | CR |
| Truck Fridge Unit | |
| Aux Heating | WTA cab heater 3kW |
| PTO EK Drive Flange Type FFU | not applicable |
| Retarder Type | N/A |
| Lateral protection | skirt |
| Whole Vehicle Type Approval Accord | complete |
| Safety Package | |
| Batteries | 180 Ah |
| Rear Suspension Type | parabolic/air |
| Window Rear | |
| Scania Xt Range Exterior Package | |
| PTO EG Left Hand Side | |
| Hendrickson Axle Combined With S Order | not applicable |
| Passenger Seat | folding |
| Fuel Volume Left Side | 300 dm3 |
| Suspension Front Rear | 2x32 Parabolic |
| PTO EG Electrical Preparation | 1 connection |
| Driver Seat Check Upholstery On Both Sides | premium |
| Coffee Maker | |
| Scania Xt Range | |
| PTO EG Rear Type | EG661F |
| PTO EG drive flange type FFU | not applicable |
| Storage Package | CR sleeper cab+ |
| Aerodynamics (wind resistance) | Tractor air deflectors **check roof defl |
| Security Package | |
| Side Air Deflector Length | 53 cm - rubber extension |
| Heat Exchanger | |
| S Order | |
| Lighting Package | |
| PTO EG Top | |
| Air Suspension Rear Type | 2-spring |
| V8 Interior Package | |
| Storage - rear roof shelf | |
| PTO EG Right Hand Side | |
| Cab Colour Green | Green 1396073 |
| Cab Type | High Roof Sleeper |
| Seat Upholstery Driver Side | leather black |
| Driver Package | driver+ |
| Interior Styling Package | |
| Tyre Size Rear Axle | 315/80 |
| Seat Upholstery Passenger Side | leather black |
| Exterior Underline Colour Package | level 2 with painted sideskirts |
| Bed Upper | without upper bed |
| Model | R450 A 6X2/2 |
| Registration No | SN70YUV |
| Vin No | YS2R6X20005605427 |
| Registration Date | 01/01/2021 |
| Engine Power | 450 |
| Year | 2021 |
| Make | SCANIA |
| Cab Colour | Green |
| Roof Air Deflector Height | 5 cm |
| Displacement, engine | 13 litres |
| Battery Position | left hand side |
| Vehicle Colour | Green |
| Gross Weight | 44000 |
| Chassis Number | 5605427 |
Technical
| Rim Type Rear Axle | 22.5x9.00 aluminium DuraBright Alcoa |
| Tyre Load Index Front Axle | 156 (4000 kg) |
| Fifth Wheel | Jost fixed JSK36DV17G height 205mm (not |
| Tyre Size Front | 315/80 |
| Axle Distance | 4050 mm |
| Tyre Load Index Rear Axle | 150 (3350 kg) |
| Rim Type Front Axle | 22.5 x 9.00 aluminium DuraBright Alcoa |
| Engine Type | DC13 164 450 hp Euro 6 |
| Gearbox | automatic |
| Fuel Tank Left Hand Side | 300W aluminium (usable 254) |
| PTO Clutch Independent Type | |
| Front Axle Design Capacity | 8000 kg |
| Rim Type Tag Axle In Front Of Drive Axle | 22.5x9.00 aluminium DuraBright Alcoa |
| Emission Level | Euro 6 |
| Axle Lift | |
| Steering Wheel Position | right hand |
| Chassis Height | normal |
| Diff Lock | |
| Diff Ratio | 2.59 |
| Kilometers | 547857 |
| Wheel Config | 6X2/2 |
| Gearbox details | GRS905 |
Finance & Part exchange
Scania Financial Services (Scania Financial Services is a trading name of Scania Finance Great Britain Limited (company number 02173954)) prides itself on going the extra mile and truly getting to know your business. Whatever the size of your operation, they’ll aim to find an affordable solution that’s right for the road ahead. Here’s how they can help you:
- Terms designed to meet your specific financial needs
- Bespoke cash flow solutions
- A range of flexible funding solutions
- Vehicle insurance solutions
Finance calculator
Finance products:
Part exchange your vehicle
Part exchange your vehicle is an easy and hassle-free way to get a new truck without the stress of trying to sell your old one.
Scania Go grading
| Benefits | ||||
| 30-Day Replacement Guarantee | ||||
| Pick 'n' Mix Service & Assurance | ||||
| Flexible Funding | ||||
| Replace Before Failure Guarantee | ||||
| 300+ Point Preparation Guarantee | ||||
| 30-Day 24/7 Mobility Guarantee | ||||
| PMI | ||||
| Attributes | ||||
| Age | N/A | Max 5 years | Max 4 years | Max 2 years |
| KMs | N/A | 450,000 - 550,000 km | 300,000 - 450,000 km | < 300,000 km |
| Assurance cover | 3 months minimum | 12-month Driveline | 24-month Driveline | 24 month R&M * Up to max 480,000 km ** Up to max 300,000 km |
| MOT | 3 months minimum | 6 months minimum | 9 months minimum | Covered under R&M |
| Tyres | 5 mm minimum | 5 mm minimum | 6 mm minimum | 6 mm minimum |
| DPF Life | 6 months minimum | 6 months minimum | Covered under R&M |
** Rigid (12 month cover on construction)
All Level 2, 3 and 4 Scania Go vehicles will have been maintained by an Authorised Scania Workshop in accordance with the Scania recommended maintenance guidelines and schedules for the relevant operation type
KMs are the primary determinant of Level, then Age
Discover the full benefits of Scania Go
With Scania Go, you get all the incredible added value that you’d expect from a name you can trust. It’s the go-to way to securing a quality used vehicle. Why get a used vehicle any other way, when you can get a Scania this way? The fantastic benefits below apply to all Level 2, 3 and 4 truck purchases; eliminating the stress of buying Used.
Learn more-
30-Day Replacement Guarantee
-
300+ Point Preparation Guarantee
-
Replace Before Failure Guarantee
-
30-Day 24/7 Mobility Guarantee
-
Pick ‘n’ Mix Service & Assurance
-
Flexible Funding
Vehicle location
Scania (Great Britain) Ltd - Trucks