Request PDF
Thank you for your request!
You will receive the e-mail with the attached PDF shortly.
CloseAbout the vehicle
Description
We are delighted to offer for sale this R460 6X2/2. View the key highlights and full specification below.
-
- Engine Power
- 460
-
- Gearbox
- Automatic
-
- Kilometers
- 251,477 km
-
- Cab Type
- Normal roof sleeper
-
- Wheel Config
- 6x2/2
Characteristics
General
| MOT Expiry | 9 months minimum |
| Scania Xt Range Exterior Package | |
| Lighting Package | |
| Scania XT Range Interior Package | |
| Safety Package | |
| Infotainment System | infotainment+ with navigation |
| Retarder Type | N/A |
| Driver Seat Check Upholstery On Both Sides | medium |
| Fuel Volume Right Side | 200 dm3 |
| Lateral protection | skirt |
| Tyre Size Rear Axle | 315/70 |
| Side Air Deflector Length | 53 cm - rubber extension |
| Security Package | |
| Pto Ed Electrical Preparation | |
| PTO EK Drive Flange Type FFU | not applicable |
| Cab Colour White | Ivory White |
| External Sun Visor | |
| Interior Styling Package | black leather |
| Cab | CR |
| Fuel Volume Left Side | 420 dm3 |
| Suspension Front Rear | 2x32 Parabolic |
| Exterior Underline Colour Package | |
| Seat Upholstery Driver Side | leather black |
| Whole Vehicle Type Approval Accord | complete |
| Seat Upholstery Passenger Side | leather black |
| Multi-colour concept, MCC | |
| Driver Package | |
| PTO EG Left Hand Side | |
| Passenger Seat | folding |
| Aux Heating | WTA cab heater 3kW |
| Storage Package | |
| Chassis Colour Grey | Sub Grey |
| PTO EG position, rear | |
| Air Suspension Rear Type | 2-spring |
| PTO EG drive flange type FFU | not applicable |
| Advanced Driver Assistance Systems | |
| Hendrickson Axle Combined With S Order | not applicable |
| Storage - rear roof shelf | |
| V8 Interior Package | |
| Rear Suspension Type | parabolic/air |
| Truck Fridge Unit | |
| S Order | |
| Cab Type | Normal Roof Sleeper |
| Window Rear | |
| Engine PTO Preparation Price | |
| PTO EG Top | |
| Scania Xt Range | |
| Bed Upper | without upper bed |
| PTO EG Electrical Preparation | 1 connection |
| Coffee Maker | |
| PTO EG Right Hand Side | |
| Batteries | 230 Ah |
| Aerodynamics (wind resistance) | Tractor air deflectors **check roof defl |
| Heat Exchanger | |
| Model | R460 A 6X2/2 |
| Registration No | KY23GCV |
| Vin No | YS2R6X20005703665 |
| Registration Date | 09/06/2023 |
| Engine Power | 460 |
| Year | 2023 |
| Make | SCANIA |
| Cab Colour | White |
| Roof Air Deflector Height | 25 cm **check 4 metre height and side de |
| Displacement, engine | 13 litres |
| Battery Position | rear |
| Vehicle Colour | White |
| Gross Weight | 44000 |
| Chassis Number | 5703665 |
Technical
| Front Axle Design Capacity | 8000 kg |
| Axle Lift | |
| Diff Ratio | 2.59 |
| Rim Type Front Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Gearbox | automatic |
| Emission Level | Euro 6 |
| Engine Type | DC13 175 460 hp Euro 6 SUPER |
| Fifth Wheel | JOST JSK 36 DV WP J 263 (3 axles) |
| Chassis Height | normal |
| Axle Distance | 4050 mm |
| Steering Wheel Position | right hand |
| Rim Type Tag Axle In Front Of Drive Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Tyre Load Index Rear Axle | 150 (3350 kg) |
| Fuel Tank Left Hand Side | 420L aluminium (useable 409 with FOU) |
| Diff Lock | |
| Tyre Load Index Front Axle | 156 (4000 kg) |
| Tyre Size Front | 315/70 |
| Rim Type Rear Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| PTO Clutch Independent Type | |
| Kilometers | 251477 |
| Wheel Config | 6X2/2 |
| Gearbox details | G25CM1 |
Finance & Part exchange
Scania Financial Services (Scania Financial Services is a trading name of Scania Finance Great Britain Limited (company number 02173954)) prides itself on going the extra mile and truly getting to know your business. Whatever the size of your operation, they’ll aim to find an affordable solution that’s right for the road ahead. Here’s how they can help you:
- Terms designed to meet your specific financial needs
- Bespoke cash flow solutions
- A range of flexible funding solutions
- Vehicle insurance solutions
Finance calculator
Finance products:
Part exchange your vehicle
Part exchange your vehicle is an easy and hassle-free way to get a new truck without the stress of trying to sell your old one.
Scania Go grading
| Benefits | ||||
| 30-Day Replacement Guarantee | ||||
| Pick 'n' Mix Service & Assurance | ||||
| Flexible Funding | ||||
| Replace Before Failure Guarantee | ||||
| 300+ Point Preparation Guarantee | ||||
| 30-Day 24/7 Mobility Guarantee | ||||
| PMI | ||||
| Attributes | ||||
| Age | N/A | Max 5 years | Max 4 years | Max 2 years |
| KMs | N/A | 450,000 - 550,000 km | 300,000 - 450,000 km | < 300,000 km |
| Assurance cover | 3 months minimum | 12-month Driveline | 24-month Driveline | 24 month R&M * Up to max 480,000 km ** Up to max 300,000 km |
| MOT | 3 months minimum | 6 months minimum | 9 months minimum | Covered under R&M |
| Tyres | 5 mm minimum | 5 mm minimum | 6 mm minimum | 6 mm minimum |
| DPF Life | 6 months minimum | 6 months minimum | Covered under R&M |
** Rigid (12 month cover on construction)
All Level 2, 3 and 4 Scania Go vehicles will have been maintained by an Authorised Scania Workshop in accordance with the Scania recommended maintenance guidelines and schedules for the relevant operation type
KMs are the primary determinant of Level, then Age
Discover the full benefits of Scania Go
With Scania Go, you get all the incredible added value that you’d expect from a name you can trust. It’s the go-to way to securing a quality used vehicle. Why get a used vehicle any other way, when you can get a Scania this way? The fantastic benefits below apply to all Level 2, 3 and 4 truck purchases; eliminating the stress of buying Used.
Learn more-
30-Day Replacement Guarantee
-
300+ Point Preparation Guarantee
-
Replace Before Failure Guarantee
-
30-Day 24/7 Mobility Guarantee
-
Pick ‘n’ Mix Service & Assurance
-
Flexible Funding
Location
Scania (Great Britain) Ltd - Trucks
Similar vehicles
View all tractor units- 262,195 km
- 6X2/2
- 460 hp
- Automatic
- Normal Roof Sleeper
- 280,745 km
- 6X2/2
- 460 hp
- Automatic
- Normal Roof Sleeper
- 291,641 km
- 6X2/2
- 460 hp
- Automatic
- Normal Roof Sleeper