About the vehicle
Description
We are delighted to offer for sale this R460 6X2/2. View the key highlights and full specification below.
-
- Engine Power
- 460
-
- Gearbox
- automatic
-
- Kilometers
- 402518 km
-
- Cab Type
- Normal Roof Sleeper
-
- Wheel Config
- 6X2/2
Characteristics
General
| MOT Expiry | 9 months minimum |
| Heat Exchanger | |
| Window Rear | |
| Seat Upholstery Driver Side | velour black |
| PTO EG Top | |
| Retarder Type | N/A |
| Infotainment Package | |
| Storage Package | |
| Driver Package | |
| Lighting Package | |
| PTO EG position, rear | |
| Truck Fridge Unit | |
| Exterior Underline Colour Package | |
| Bed Upper | lower and upper width 600mm |
| Driver Seat Check Upholstery On Both Sides | medium |
| Aux Heating | WTA cab heater 3kW |
| PTO EG Right Hand Side | |
| Multi-colour concept, MCC | |
| Seat Upholstery Passenger Side | velour black |
| Fuel Volume Right Side | 265 dm3 |
| Whole Vehicle Type Approval Accord | complete |
| Hendrickson Axle Combined With S Order | not applicable |
| Passenger Seat | folding |
| Batteries | 180 Ah |
| Rear Suspension Type | parabolic/air |
| External Sun Visor | |
| Cab Type | Normal Roof Sleeper |
| Cab Colour White | Ivory White |
| Security Package | |
| Coffee Maker | |
| PTO EK Drive Flange Type FFU | not applicable |
| Aerodynamics (wind resistance) | Tractor air deflectors **check roof defl |
| S Order | |
| Scania Xt Range | |
| Scania Xt Range Exterior Package | |
| Advanced Driver Assistance Systems | |
| Interior Styling Package | |
| Chassis Colour Grey | Sub Grey |
| Lateral protection | skirt |
| Air Suspension Rear Type | 2-spring |
| Fuel Volume Left Side | 200 dm3 |
| PTO EG Left Hand Side | |
| PTO EG drive flange type FFU | not applicable |
| Tyre Size Rear Axle | 315/70 |
| PTO EG Electrical Preparation | 1 connection |
| Scania XT Range Interior Package | |
| Suspension Front Rear | 2x32 Parabolic |
| Side Air Deflector Length | 53 cm - rubber extension |
| Safety Package | |
| V8 Interior Package | |
| Engine PTO Preparation Price | |
| Infotainment System | 2 DIN with 5 inch screen (Advanced) |
| Cab | CR |
| Pto Ed Electrical Preparation | |
| Model | R460 A 6X2/2 |
| Registration No | EX23ORG |
| Vin No | YS2R6X20009324119 |
| Registration Date | 15/08/2023 |
| Engine Power | 460 |
| Year | 2023 |
| Make | SCANIA |
| Cab Colour | White |
| Roof Air Deflector Height | 25 cm **check 4 metre height and side de |
| Displacement, engine | 13 litres |
| Battery Position | left hand side |
| Vehicle Colour | White |
| Gross Weight | 44000 |
| Chassis Number | 9324119 |
Technical
| Rim Type Tag Axle In Front Of Drive Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Fifth Wheel | JOST JSK 36 DV WP J 263 (3 axles) |
| Tyre Load Index Front Axle | 156 (4000 kg) |
| Chassis Height | normal |
| Rim Type Rear Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| PTO Clutch Independent Type | |
| Steering Wheel Position | right hand |
| Fuel Tank Left Hand Side | 200L aluminium (usable 189 or 196 with F |
| Diff Ratio | 2.59 |
| Rim Type Front Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Tyre Size Front | 315/70 |
| Tyre Load Index Rear Axle | 150 (3350 kg) |
| Axle Lift | |
| Diff Lock | |
| Engine Type | DC13 175 460 hp Euro 6 SUPER |
| Emission Level | Euro 6 |
| Front Axle Design Capacity | 8000 kg |
| Gearbox | automatic |
| Axle Distance | 4050 mm |
| Kilometers | 402518 |
| Wheel Config | 6X2/2 |
| Gearbox details | G25CM1 |
Finance & Part exchange
Scania Financial Services (Scania Financial Services is a trading name of Scania Finance Great Britain Limited (company number 02173954)) prides itself on going the extra mile and truly getting to know your business. Whatever the size of your operation, they’ll aim to find an affordable solution that’s right for the road ahead. Here’s how they can help you:
- Terms designed to meet your specific financial needs
- Bespoke cash flow solutions
- A range of flexible funding solutions
- Vehicle insurance solutions
Finance calculator
Finance products:
Part exchange your vehicle
Part exchange your vehicle is an easy and hassle-free way to get a new truck without the stress of trying to sell your old one.
Scania Go grading
| Benefits | ||||
| 30-Day Replacement Guarantee | ||||
| Pick 'n' Mix Service & Assurance | ||||
| Flexible Funding | ||||
| Replace Before Failure Guarantee | ||||
| 300+ Point Preparation Guarantee | ||||
| 30-Day 24/7 Mobility Guarantee | ||||
| PMI | ||||
| Attributes | ||||
| Age | N/A | Max 5 years | Max 4 years | Max 2 years |
| KMs | N/A | 450,000 - 550,000 km | 300,000 - 450,000 km | < 300,000 km |
| Assurance cover | 3 months minimum | 12-month Driveline | 24-month Driveline | 24 month R&M * Up to max 480,000 km ** Up to max 300,000 km |
| MOT | 3 months minimum | 6 months minimum | 9 months minimum | Covered under R&M |
| Tyres | 5 mm minimum | 5 mm minimum | 6 mm minimum | 6 mm minimum |
| DPF Life | 6 months minimum | 6 months minimum | Covered under R&M |
** Rigid (12 month cover on construction)
All Level 2, 3 and 4 Scania Go vehicles will have been maintained by an Authorised Scania Workshop in accordance with the Scania recommended maintenance guidelines and schedules for the relevant operation type
KMs are the primary determinant of Level, then Age
Discover the full benefits of Scania Go
With Scania Go, you get all the incredible added value that you’d expect from a name you can trust. It’s the go-to way to securing a quality used vehicle. Why get a used vehicle any other way, when you can get a Scania this way? The fantastic benefits below apply to all Level 2, 3 and 4 truck purchases; eliminating the stress of buying Used.
Learn more-
30-Day Replacement Guarantee
-
300+ Point Preparation Guarantee
-
Replace Before Failure Guarantee
-
30-Day 24/7 Mobility Guarantee
-
Pick ‘n’ Mix Service & Assurance
-
Flexible Funding
Vehicle location
Scania (Great Britain) Ltd - Trucks
Similar vehicles
View All- 172,325 km
- 6X2/2
- 460 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper
- 164,333 km
- 6X2/2
- 460 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper
- 207,118 km
- 6X2/2
- 460 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper