About the vehicle
Description
We are delighted to offer for sale this S500 6X2/2. View the key highlights and full specification below.
-
- Engine Power
- 500
-
- Gearbox
- automatic
-
- Kilometers
- 399017 km
-
- Cab Type
- High Roof Sleeper
-
- Wheel Config
- 6X2/2
Characteristics
General
| MOT Expiry | 9 months minimum |
| Cab | CS |
| Heat Exchanger | |
| Fuel Volume Left Side | 420 dm3 |
| PTO EG drive flange type FFU | not applicable |
| Safety Package | |
| Storage Package | |
| Chassis Colour Grey | Sub Grey |
| External Sun Visor | |
| Truck Fridge Unit | |
| PTO EG Top | |
| Retarder Type | N/A |
| Side Air Deflector Length | 53 cm - rubber extension |
| Coffee Maker | |
| Multi-colour concept, MCC | |
| Window Rear | |
| Passenger Seat | folding |
| Suspension Front Rear | 2x32 Parabolic |
| Advanced Driver Assistance Systems | |
| Whole Vehicle Type Approval Accord | complete |
| V8 Interior Package | |
| Cab Type | High Roof Sleeper |
| Fuel Volume Right Side | 200 dm3 |
| Storage - rear roof shelf | |
| Seat Upholstery Driver Side | leather black |
| Tyre Size Rear Axle | 315/70 |
| Interior Styling Package | black leather |
| Aux Heating | WTA cab heater 3kW |
| Rear Suspension Type | parabolic/air |
| PTO EK Drive Flange Type FFU | not applicable |
| Security Package | |
| Seat Upholstery Passenger Side | leather black |
| Bed Upper | without upper bed |
| Pto Ed Electrical Preparation | |
| PTO EG Electrical Preparation | 1 connection |
| S Order | |
| Infotainment System | infotainment+ with navigation |
| Engine PTO Preparation Price | |
| Scania Xt Range | |
| Exterior Underline Colour Package | |
| Driver Package | |
| Driver Seat Check Upholstery On Both Sides | premium |
| Scania Xt Range Exterior Package | |
| Lighting Package | |
| Lateral protection | skirt |
| Batteries | 230 Ah |
| PTO EG Right Hand Side | |
| Aerodynamics (wind resistance) | Tractor air deflectors **check roof defl |
| Hendrickson Axle Combined With S Order | not applicable |
| Air Suspension Rear Type | 2-spring |
| Cab Colour White | Ivory White |
| PTO EG Left Hand Side | |
| PTO EG position, rear | |
| Scania XT Range Interior Package | |
| Model | S500 A 6X2/2 |
| Vin No | YS2S6X20005701804 |
| Registration Date | 14/06/2023 |
| Engine Power | 500 |
| Year | 2023 |
| Make | SCANIA |
| Cab Colour | White |
| Roof Air Deflector Height | 5 cm |
| Displacement, engine | 13 litres |
| Battery Position | rear |
| Vehicle Colour | White |
| Registration No | KK23SNZ |
| Gross Weight | 44000 |
| Chassis Number | 5701804 |
Technical
| Axle Distance | 4050 mm |
| Rim Type Rear Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Tyre Load Index Front Axle | 156 (4000 kg) |
| Emission Level | Euro 6 |
| Fifth Wheel | JOST JSK 36 DV WP J 263 (3 axles) |
| Diff Lock | |
| Tyre Size Front | 315/70 |
| Rim Type Front Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Rim Type Tag Axle In Front Of Drive Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Front Axle Design Capacity | 8000 kg |
| Tyre Load Index Rear Axle | 150 (3350 kg) |
| Steering Wheel Position | right hand |
| Engine Type | DC13 174 500 hp Euro 6 SUPER |
| Fuel Tank Left Hand Side | 420L aluminium (useable 409 with FOU) |
| Gearbox | automatic |
| Chassis Height | normal |
| Diff Ratio | 2.53 |
| PTO Clutch Independent Type | |
| Axle Lift | |
| Kilometers | 399017 |
| Wheel Config | 6X2/2 |
| Gearbox details | G33CM |
Finance & Part exchange
Scania Financial Services (Scania Financial Services is a trading name of Scania Finance Great Britain Limited (company number 02173954)) prides itself on going the extra mile and truly getting to know your business. Whatever the size of your operation, they’ll aim to find an affordable solution that’s right for the road ahead. Here’s how they can help you:
- Terms designed to meet your specific financial needs
- Bespoke cash flow solutions
- A range of flexible funding solutions
- Vehicle insurance solutions
Finance calculator
Finance products:
Part exchange your vehicle
Part exchange your vehicle is an easy and hassle-free way to get a new truck without the stress of trying to sell your old one.
Scania Go grading
| Benefits | ||||
| 30-Day Replacement Guarantee | ||||
| Pick 'n' Mix Service & Assurance | ||||
| Flexible Funding | ||||
| Replace Before Failure Guarantee | ||||
| 300+ Point Preparation Guarantee | ||||
| 30-Day 24/7 Mobility Guarantee | ||||
| PMI | ||||
| Attributes | ||||
| Age | N/A | Max 5 years | Max 4 years | Max 2 years |
| KMs | N/A | 450,000 - 550,000 km | 300,000 - 450,000 km | < 300,000 km |
| Assurance cover | 3 months minimum | 12-month Driveline | 24-month Driveline | 24 month R&M * Up to max 480,000 km ** Up to max 300,000 km |
| MOT | 3 months minimum | 6 months minimum | 9 months minimum | Covered under R&M |
| Tyres | 5 mm minimum | 5 mm minimum | 6 mm minimum | 6 mm minimum |
| DPF Life | 6 months minimum | 6 months minimum | Covered under R&M |
** Rigid (12 month cover on construction)
All Level 2, 3 and 4 Scania Go vehicles will have been maintained by an Authorised Scania Workshop in accordance with the Scania recommended maintenance guidelines and schedules for the relevant operation type
KMs are the primary determinant of Level, then Age
Discover the full benefits of Scania Go
With Scania Go, you get all the incredible added value that you’d expect from a name you can trust. It’s the go-to way to securing a quality used vehicle. Why get a used vehicle any other way, when you can get a Scania this way? The fantastic benefits below apply to all Level 2, 3 and 4 truck purchases; eliminating the stress of buying Used.
Learn more-
30-Day Replacement Guarantee
-
300+ Point Preparation Guarantee
-
Replace Before Failure Guarantee
-
30-Day 24/7 Mobility Guarantee
-
Pick ‘n’ Mix Service & Assurance
-
Flexible Funding
Vehicle location
Scania (Great Britain) Ltd - Trucks
Similar vehicles
View All- 207,118 km
- 6X2/2
- 460 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper
- 164,333 km
- 6X2/2
- 460 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper
- 144,159 km
- 6X2/2
- 460 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper