About the vehicle
Description
We are delighted to offer for sale this S560 6X2. View the key highlights and full specification below.
-
- Engine Power
- 560
-
- Gearbox
- automatic
-
- Kilometers
- 462789 km
-
- Cab Type
- High Roof Sleeper
-
- Wheel Config
- 6X2
Characteristics
General
| MOT Expiry | 6 months minimum |
| PTO EG drive flange type FFU | not applicable |
| Truck Fridge Unit | |
| Scania XT Range Interior Package | |
| PTO EG Left Hand Side | |
| Engine PTO Preparation Price | |
| Coffee Maker | |
| PTO EG Right Hand Side | |
| Side Air Deflector Length | 53 cm - rubber extension |
| Infotainment System | infotainment+ with navigation |
| Driver Package | |
| Scania Xt Range | |
| Retarder Type | N/A |
| Heat Exchanger | |
| Tyre Size Rear Axle | 315/70 |
| Pto Ed Electrical Preparation | |
| Hendrickson Axle Combined With S Order | not applicable |
| Passenger Seat | folding |
| PTO EG Top | |
| External Sun Visor | |
| Cab Colour White | Ivory White |
| Whole Vehicle Type Approval Accord | complete |
| Storage - rear roof shelf | |
| Seat Upholstery Driver Side | leather black |
| Advanced Driver Assistance Systems | |
| Suspension Front Rear | 2x32 Parabolic |
| PTO EK Drive Flange Type FFU | not applicable |
| Fuel Volume Right Side | 200 dm3 |
| Seat Upholstery Passenger Side | leather black |
| Security Package | |
| Fuel Volume Left Side | 480 dm3 |
| Storage Package | |
| Scania Xt Range Exterior Package | |
| Driver Seat Check Upholstery On Both Sides | premium |
| Cab | CS |
| V8 Interior Package | |
| PTO EG position, rear | |
| Aux Heating | WTA cab heater 3kW |
| PTO EG Electrical Preparation | 1 connection |
| Air Suspension Rear Type | 2-spring |
| Cab Type | High Roof Sleeper |
| Multi-colour concept, MCC | |
| Bed Upper | without upper bed |
| Safety Package | |
| Rear Suspension Type | parabolic/air |
| Exterior Underline Colour Package | |
| Aerodynamics (wind resistance) | Tractor air deflectors **check roof defl |
| Interior Styling Package | black leather |
| Window Rear | |
| Batteries | 230 Ah |
| Chassis Colour Grey | Sub Grey |
| Lateral protection | skirt |
| Lighting Package | |
| S Order | |
| Tyre Size Tag Axle Behind Driven Axle | 315/70 |
| Model | S560 A 6X2 |
| Vin No | YS2S6X20005710207 |
| Registration Date | 09/08/2023 |
| Engine Power | 560 |
| Year | 2023 |
| Make | SCANIA |
| Cab Colour | White |
| Roof Air Deflector Height | 5 cm |
| Displacement, engine | 13 litres |
| Battery Position | rear |
| Vehicle Colour | White |
| Gross Weight | 44000 |
| Registration No | KK23SVZ |
| Chassis Number | 5710207 |
Technical
| Axle Lift | |
| Diff Lock | |
| Steering Wheel Position | right hand |
| Axle Distance | 2950 mm |
| Front Axle Design Capacity | 8000 kg |
| Diff Ratio | 2.59 |
| Tyre Load Index Front Axle | 156 (4000 kg) |
| Fifth Wheel | JOST JSK 36 DV WP J 263 (3 axles) |
| Gearbox | automatic |
| PTO Clutch Independent Type | |
| Rim Type Front Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Tyre Load Index Rear Axle | 150 (3350 kg) |
| Engine Type | DC13 173 560 hp Euro 6 SUPER |
| Rim Type Tag Axle Behind Drive Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Fuel Tank Left Hand Side | 480L aluminium nose (usable 453 or 470 w |
| Chassis Height | normal |
| Rim Type Rear Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Tyre Size Front | 315/70 |
| Emission Level | Euro 6 |
| Kilometers | 462789 |
| Wheel Config | 6X2 |
| Gearbox details | G33CM |
Finance & Part exchange
Scania Financial Services (Scania Financial Services is a trading name of Scania Finance Great Britain Limited (company number 02173954)) prides itself on going the extra mile and truly getting to know your business. Whatever the size of your operation, they’ll aim to find an affordable solution that’s right for the road ahead. Here’s how they can help you:
- Terms designed to meet your specific financial needs
- Bespoke cash flow solutions
- A range of flexible funding solutions
- Vehicle insurance solutions
Finance calculator
Finance products:
Part exchange your vehicle
Part exchange your vehicle is an easy and hassle-free way to get a new truck without the stress of trying to sell your old one.
Scania Go grading
| Benefits | ||||
| 30-Day Replacement Guarantee | ||||
| Pick 'n' Mix Service & Assurance | ||||
| Flexible Funding | ||||
| Replace Before Failure Guarantee | ||||
| 300+ Point Preparation Guarantee | ||||
| 30-Day 24/7 Mobility Guarantee | ||||
| PMI | ||||
| Attributes | ||||
| Age | N/A | Max 5 years | Max 4 years | Max 2 years |
| KMs | N/A | 450,000 - 550,000 km | 300,000 - 450,000 km | < 300,000 km |
| Assurance cover | 3 months minimum | 12-month Driveline | 24-month Driveline | 24 month R&M * Up to max 480,000 km ** Up to max 300,000 km |
| MOT | 3 months minimum | 6 months minimum | 9 months minimum | Covered under R&M |
| Tyres | 5 mm minimum | 5 mm minimum | 6 mm minimum | 6 mm minimum |
| DPF Life | 6 months minimum | 6 months minimum | Covered under R&M |
** Rigid (12 month cover on construction)
All Level 2, 3 and 4 Scania Go vehicles will have been maintained by an Authorised Scania Workshop in accordance with the Scania recommended maintenance guidelines and schedules for the relevant operation type
KMs are the primary determinant of Level, then Age
Discover the full benefits of Scania Go
With Scania Go, you get all the incredible added value that you’d expect from a name you can trust. It’s the go-to way to securing a quality used vehicle. Why get a used vehicle any other way, when you can get a Scania this way? The fantastic benefits below apply to all Level 2, 3 and 4 truck purchases; eliminating the stress of buying Used.
Learn more-
30-Day Replacement Guarantee
-
300+ Point Preparation Guarantee
-
Replace Before Failure Guarantee
-
30-Day 24/7 Mobility Guarantee
-
Pick ‘n’ Mix Service & Assurance
-
Flexible Funding
Vehicle location
Scania (Great Britain) Ltd - Trucks
Similar vehicles
View All- 207,118 km
- 6X2/2
- 460 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper
- 164,333 km
- 6X2/2
- 460 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper
- 144,159 km
- 6X2/2
- 460 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper