About the vehicle
Description
We are delighted to offer for sale this R420 6X2/2. View the key highlights and full specification below.
-
- Engine Power
- 420
-
- Gearbox
- automatic
-
- Kilometers
- 449669 km
-
- Cab Type
- Normal Roof Sleeper
-
- Wheel Config
- 6X2/2
Characteristics
General
| MOT Expiry | 9 months minimum |
| Storage - rear roof shelf | |
| Cab Type | Normal Roof Sleeper |
| Whole Vehicle Type Approval Accord | complete |
| Coffee Maker | |
| Engine PTO Preparation Price | |
| Suspension Front Rear | 2x32 Parabolic |
| Interior Styling Package | black leather |
| Seat Upholstery Passenger Side | leather black |
| Bed Upper | without upper bed |
| Safety Package | |
| V8 Interior Package | |
| Retarder Type | N/A |
| Lighting Package | |
| PTO EG drive flange type FFU | not applicable |
| PTO EK Drive Flange Type FFU | not applicable |
| Driver Package | |
| Exterior Underline Colour Package | |
| PTO EG Top | |
| Aerodynamics (wind resistance) | Tractor air deflectors **check roof defl |
| PTO EG position, rear | |
| Heat Exchanger | |
| PTO EG Right Hand Side | |
| Aux Heating | WTA cab heater 3kW |
| Driver Seat Check Upholstery On Both Sides | medium |
| Pto Ed Electrical Preparation | |
| Chassis Colour Grey | Sub Grey |
| Fuel Volume Left Side | 420 dm3 |
| Scania XT Range Interior Package | |
| Tyre Size Rear Axle | 315/70 |
| Window Rear | |
| S Order | |
| PTO EG Left Hand Side | |
| Rear Suspension Type | parabolic/air |
| PTO EG Electrical Preparation | 1 connection |
| Side Air Deflector Length | 53 cm - rubber extension |
| Infotainment System | 2 DIN with 7 inch screen (Premium) |
| Cab | CR |
| Security Package | |
| Scania Xt Range | |
| Passenger Seat | folding |
| Hendrickson Axle Combined With S Order | not applicable |
| Storage Package | |
| Cab Colour White | Ivory White |
| Scania Xt Range Exterior Package | |
| Advanced Driver Assistance Systems | |
| Multi-colour concept, MCC | |
| Seat Upholstery Driver Side | leather black |
| Lateral protection | skirt |
| Batteries | 230 Ah |
| External Sun Visor | |
| Truck Fridge Unit | |
| Fuel Volume Right Side | 220 dm3 |
| Air Suspension Rear Type | 2-spring |
| Model | R420 A 6X2/2 |
| Registration No | BG72VBP |
| Vin No | YS2R6X20009312524 |
| Registration Date | 09/02/2023 |
| Engine Power | 420 |
| Year | 2023 |
| Make | SCANIA |
| Cab Colour | White |
| Roof Air Deflector Height | 25 cm **check 4 metre height and side de |
| Displacement, engine | 13 litres |
| Battery Position | rear |
| Vehicle Colour | White |
| Gross Weight | 44000 |
| Chassis Number | 9312524 |
Technical
| Steering Wheel Position | right hand |
| Rim Type Front Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| PTO Clutch Independent Type | |
| Fifth Wheel | JOST JSK 36 DV WP J 263 (3 axles) |
| Rim Type Rear Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Tyre Size Front | 315/70 |
| Axle Lift | |
| Diff Ratio | 2.59 |
| Tyre Load Index Front Axle | 156 (4000 kg) |
| Front Axle Design Capacity | 8000 kg |
| Tyre Load Index Rear Axle | 150 (3350 kg) |
| Rim Type Tag Axle In Front Of Drive Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Chassis Height | normal |
| Engine Type | DC13 176 420 hp Euro 6 SUPER |
| Axle Distance | 4050 mm |
| Emission Level | Euro 6 |
| Gearbox | automatic |
| Fuel Tank Left Hand Side | 420L aluminium (useable 409 with FOU) |
| Diff Lock | |
| Kilometers | 449669 |
| Wheel Config | 6X2/2 |
| Gearbox details | G25CM1 |
Finance & Part exchange
Scania Financial Services (Scania Financial Services is a trading name of Scania Finance Great Britain Limited (company number 02173954)) prides itself on going the extra mile and truly getting to know your business. Whatever the size of your operation, they’ll aim to find an affordable solution that’s right for the road ahead. Here’s how they can help you:
- Terms designed to meet your specific financial needs
- Bespoke cash flow solutions
- A range of flexible funding solutions
- Vehicle insurance solutions
Finance calculator
Finance products:
Part exchange your vehicle
Part exchange your vehicle is an easy and hassle-free way to get a new truck without the stress of trying to sell your old one.
Scania Go grading
| Benefits | ||||
| 30-Day Replacement Guarantee | ||||
| Pick 'n' Mix Service & Assurance | ||||
| Flexible Funding | ||||
| Replace Before Failure Guarantee | ||||
| 300+ Point Preparation Guarantee | ||||
| 30-Day 24/7 Mobility Guarantee | ||||
| PMI | ||||
| Attributes | ||||
| Age | N/A | Max 5 years | Max 4 years | Max 2 years |
| KMs | N/A | 450,000 - 550,000 km | 300,000 - 450,000 km | < 300,000 km |
| Assurance cover | 3 months minimum | 12-month Driveline | 24-month Driveline | 24 month R&M * Up to max 480,000 km ** Up to max 300,000 km |
| MOT | 3 months minimum | 6 months minimum | 9 months minimum | Covered under R&M |
| Tyres | 5 mm minimum | 5 mm minimum | 6 mm minimum | 6 mm minimum |
| DPF Life | 6 months minimum | 6 months minimum | Covered under R&M |
** Rigid (12 month cover on construction)
All Level 2, 3 and 4 Scania Go vehicles will have been maintained by an Authorised Scania Workshop in accordance with the Scania recommended maintenance guidelines and schedules for the relevant operation type
KMs are the primary determinant of Level, then Age
Discover the full benefits of Scania Go
With Scania Go, you get all the incredible added value that you’d expect from a name you can trust. It’s the go-to way to securing a quality used vehicle. Why get a used vehicle any other way, when you can get a Scania this way? The fantastic benefits below apply to all Level 2, 3 and 4 truck purchases; eliminating the stress of buying Used.
Learn more-
30-Day Replacement Guarantee
-
300+ Point Preparation Guarantee
-
Replace Before Failure Guarantee
-
30-Day 24/7 Mobility Guarantee
-
Pick ‘n’ Mix Service & Assurance
-
Flexible Funding
Vehicle location
Scania (Great Britain) Ltd - Trucks
Similar vehicles
View All- 323,870 km
- 6X2/2
- 460 hp
- Automatic
- Normal Roof Sleeper
- 375,610 km
- 6X2/2
- 420 hp
- Automatic
- Normal Roof Sleeper
- 569,633 km
- 6X2/2
- 460 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper