Request PDF
Thank you for your request!
You will receive the e-mail with the attached PDF shortly.
CloseAbout the vehicle
Description
We are delighted to offer for sale this P250 4X2. View the key highlights and full specification below.
-
- Engine Power
- 250
-
- Gearbox
- Automatic
-
- Kilometers
- 65,913 km
-
- Cab Type
- Normal roof sleeper
-
- Wheel Config
- 4x2
Characteristics
General
| MOT Expiry | Covered under R & M - upto 2 years |
| Make | SCANIA |
| Aux Heating | WTA cab heater 3kW |
| Chassis Colour Grey | Sub Grey |
| Displacement, engine | 7 litres |
| Chassis adaptation | Rigid (B) |
| Scania Xt Range Exterior Package | |
| Seat Upholstery Driver Side | woven |
| Lighting Package | |
| Rear Suspension Type | parabolic/air |
| Tyre Size Rear Axle | 315/70 |
| PTO EG Right Hand Side | |
| Cab | CP |
| Fuel Volume Right Side | 285 dm3 |
| Interior Styling Package | |
| Lateral protection | |
| Pto Ed Electrical Preparation | |
| PTO EG Top | |
| Suspension Front Rear | 2x32 Parabolic |
| Hendrickson Axle Combined With S Order | not applicable |
| Bed Upper | without upper bed |
| Safety Package | |
| Scania Xt Range | |
| Whole Vehicle Type Approval Accord | incomplete |
| PTO EG position, rear | |
| Storage - rear roof shelf | |
| Roof Air Deflector Height | 25 cm **check 4 metre height and side de |
| Air Suspension Rear Type | 2-spring |
| PTO EG drive flange type FFU | not applicable |
| Advanced Driver Assistance Systems | |
| PTO EG Electrical Preparation | 1 connection |
| Security Package | |
| Batteries | 180 Ah |
| Retarder Type | N/A |
| Fuel Volume Left Side | |
| Cab Type | Normal Roof Sleeper |
| Aerodynamics (wind resistance) | Rigid air deflectors |
| Infotainment System | 2 DIN with 5 inch screen (Advanced) |
| Engine PTO Preparation Price | |
| Battery Position | left hand side |
| Driver Package | |
| S Order | |
| Seat Upholstery Passenger Side | woven |
| PTO EK Drive Flange Type FFU | not applicable |
| Infotainment Package | |
| Exterior Underline Colour Package | |
| Passenger Seat | folding |
| Multi-colour concept, MCC | |
| Driver Seat Check Upholstery On Both Sides | medium |
| Scania XT Range Interior Package | |
| Window Rear | |
| V8 Interior Package | |
| PTO EG Left Hand Side | |
| Storage Package | |
| External Sun Visor | |
| Cab Colour | White |
| Model | P250 B 4X2 |
| Registration No | KY24HPA |
| Vin No | YS2P4X20009340265 |
| Registration Date | 01/08/2024 |
| Engine Power | 250 |
| Year | 2024 |
| Vehicle Colour | White |
| Body Type | Box Body / Taillift |
| Gross Weight | 18000 |
| Chassis Number | 9340265 |
Technical
| Diff Lock | |
| Fuel Tank Left Hand Side | |
| PTO Clutch Independent Type | |
| Axle Distance | 5950 mm |
| Rim Type Front Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Engine Type | DC07 112 250 hp Euro 6 |
| Chassis Height | normal |
| Fifth Wheel | |
| Tyre Size Front | 315/70 |
| Tyre Load Index Rear Axle | 150 (3350 kg) |
| Steering Wheel Position | right hand |
| Gearbox details | G25CM1 |
| Tyre Load Index Front Axle | 156 (4000 kg) |
| Emission Level | Euro 6 |
| Front Axle Design Capacity | 7500 kg |
| Gearbox | automatic |
| Diff Ratio | 2.92 |
| Rim Type Rear Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Kilometers | 65913 |
| Wheel Config | 4X2 |
Finance & Part exchange
Scania Financial Services (Scania Financial Services is a trading name of Scania Finance Great Britain Limited (company number 02173954)) prides itself on going the extra mile and truly getting to know your business. Whatever the size of your operation, they’ll aim to find an affordable solution that’s right for the road ahead. Here’s how they can help you:
- Terms designed to meet your specific financial needs
- Bespoke cash flow solutions
- A range of flexible funding solutions
- Vehicle insurance solutions
Finance calculator
Finance products:
Part exchange your vehicle
Part exchange your vehicle is an easy and hassle-free way to get a new truck without the stress of trying to sell your old one.
Scania Go grading
| Benefits | ||||
| 30-Day Replacement Guarantee | ||||
| Pick 'n' Mix Service & Assurance | ||||
| Flexible Funding | ||||
| Replace Before Failure Guarantee | ||||
| 300+ Point Preparation Guarantee | ||||
| 30-Day 24/7 Mobility Guarantee | ||||
| PMI | ||||
| Attributes | ||||
| Age | N/A | Max 5 years | Max 4 years | Max 2 years |
| KMs | N/A | 450,000 - 550,000 km | 300,000 - 450,000 km | < 300,000 km |
| Assurance cover | 3 months minimum | 12-month Driveline | 24-month Driveline | 24 month R&M * Up to max 480,000 km ** Up to max 300,000 km |
| MOT | 3 months minimum | 6 months minimum | 9 months minimum | Covered under R&M |
| Tyres | 5 mm minimum | 5 mm minimum | 6 mm minimum | 6 mm minimum |
| DPF Life | 6 months minimum | 6 months minimum | Covered under R&M |
** Rigid (12 month cover on construction)
All Level 2, 3 and 4 Scania Go vehicles will have been maintained by an Authorised Scania Workshop in accordance with the Scania recommended maintenance guidelines and schedules for the relevant operation type
KMs are the primary determinant of Level, then Age
Discover the full benefits of Scania Go
With Scania Go, you get all the incredible added value that you’d expect from a name you can trust. It’s the go-to way to securing a quality used vehicle. Why get a used vehicle any other way, when you can get a Scania this way? The fantastic benefits below apply to all Level 2, 3 and 4 truck purchases; eliminating the stress of buying Used.
Learn more-
30-Day Replacement Guarantee
-
300+ Point Preparation Guarantee
-
Replace Before Failure Guarantee
-
30-Day 24/7 Mobility Guarantee
-
Pick ‘n’ Mix Service & Assurance
-
Flexible Funding
Location
Scania (Great Britain) Ltd - Trucks
Similar vehicles
View all rigid- 69,585 km
- 4X2
- 250 hp
- Automatic
- Normal Roof Sleeper
- 76,840 km
- 4X2
- 250 hp
- Automatic
- Normal Roof Sleeper
- 46,485 km
- 4x2
- 230 hp
- Automatic
- Normal Roof Sleeper