Request PDF
Thank you for your request!
You will receive the e-mail with the attached PDF shortly.
CloseAbout the vehicle
Description
We are delighted to offer for sale this R460 6X2/2. View the key highlights and full specification below.
-
- Engine Power
- 460
-
- Gearbox
- Automatic
-
- Kilometers
- 500,349 km
-
- Cab Type
- High roof sleeper
-
- Wheel Config
- 6x2/2
Characteristics
General
| MOT Expiry | 6 months minimum |
| Make | SCANIA |
| Cab Type | High Roof Sleeper |
| Chassis adaptation | Tractor (A) |
| Scania Xt Range | |
| Fuel Volume Right Side | 200 dm3 |
| Infotainment System | infotainment+ with navigation |
| Displacement, engine | 13 litres |
| Multi-colour concept, MCC | |
| Bed Upper | without upper bed |
| Storage Package | CR sleeper cab+ |
| Engine PTO Preparation Price | |
| Aerodynamics (wind resistance) | Tractor air deflectors **check roof defl |
| PTO EK Drive Flange Type FFU | not applicable |
| Batteries | 230 Ah |
| Cab Colour | White |
| Tyre Size Rear Axle | 315/70 |
| Driver Seat Check Upholstery On Both Sides | medium |
| Window Rear | |
| Cab | CR |
| PTO EG Top | |
| Rear Suspension Type | parabolic/air |
| Aux Heating | WTA cab heater 3kW |
| Storage - rear roof shelf | |
| PTO EG Electrical Preparation | 1 connection |
| Retarder Type | N/A |
| Security Package | |
| Pto Ed Electrical Preparation | |
| PTO EG Rear Type | EG25R DAP1 |
| Interior Styling Package | |
| Advanced Driver Assistance Systems | |
| PTO EG Left Hand Side | |
| Scania Xt Range Exterior Package | |
| Cab Colour White | Ivory White |
| Driver Package | |
| Scania XT Range Interior Package | |
| Suspension Front Rear | 2x32 Parabolic |
| External Sun Visor | |
| Whole Vehicle Type Approval Accord | complete |
| Lighting Package | LED |
| PTO EG drive flange type FFU | not applicable |
| Hendrickson Axle Combined With S Order | not applicable |
| Fuel Volume Left Side | 420 dm3 |
| Chassis Colour Grey | Sub Grey |
| PTO EG position, rear | |
| Safety Package | |
| Seat Upholstery Driver Side | leather black |
| Lateral protection | skirt |
| Roof Air Deflector Height | 25 cm **check 4 metre height and side de |
| Air Suspension Rear Type | 2-spring |
| Seat Upholstery Passenger Side | leather black |
| S Order | |
| Passenger Seat | folding |
| Exterior Underline Colour Package | |
| PTO EG Right Hand Side | |
| V8 Interior Package | |
| Model | R460 A 6X2/2 |
| Registration No | EX24VLL |
| Vin No | YS2R6X20009341961 |
| Registration Date | 24/05/2024 |
| Engine Power | 460 |
| Year | 2024 |
| Battery Position | rear |
| Vehicle Colour | White |
| Gross Weight | 44000 |
| Chassis Number | 9341961 |
Technical
| Chassis Height | normal |
| Axle Lift | |
| Axle Distance | 4050 mm |
| Diff Lock | |
| Gearbox | automatic |
| Diff Ratio | 2.59 |
| Fifth Wheel | JOST JSK 36 DV WP J 263 (3 axles) |
| PTO Clutch Independent Type | |
| Engine Type | DC13 175 460 hp Euro 6 SUPER |
| Tyre Load Index Rear Axle | 150 (3350 kg) |
| Steering Wheel Position | right hand |
| Gearbox details | G25CM1 |
| Tyre Size Front | 315/70 |
| Front Axle Design Capacity | 8000 kg |
| Fuel Tank Left Hand Side | 420L aluminium (useable 409 with FOU) |
| Rim Type Front Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Tyre Load Index Front Axle | 156 (4000 kg) |
| Rim Type Tag Axle In Front Of Drive Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Emission Level | Euro 6 |
| Rim Type Rear Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Kilometers | 500349 |
| Wheel Config | 6X2/2 |
Finance & Part exchange
Scania Financial Services (Scania Financial Services is a trading name of Scania Finance Great Britain Limited (company number 02173954)) prides itself on going the extra mile and truly getting to know your business. Whatever the size of your operation, they’ll aim to find an affordable solution that’s right for the road ahead. Here’s how they can help you:
- Terms designed to meet your specific financial needs
- Bespoke cash flow solutions
- A range of flexible funding solutions
- Vehicle insurance solutions
Finance calculator
Finance products:
Part exchange your vehicle
Part exchange your vehicle is an easy and hassle-free way to get a new truck without the stress of trying to sell your old one.
Scania Go grading
| Benefits | ||||
| 30-Day Replacement Guarantee | ||||
| Pick 'n' Mix Service & Assurance | ||||
| Flexible Funding | ||||
| Replace Before Failure Guarantee | ||||
| 300+ Point Preparation Guarantee | ||||
| 30-Day 24/7 Mobility Guarantee | ||||
| PMI | ||||
| Attributes | ||||
| Age | N/A | Max 5 years | Max 4 years | Max 2 years |
| KMs | N/A | 450,000 - 550,000 km | 300,000 - 450,000 km | < 300,000 km |
| Assurance cover | 3 months minimum | 12-month Driveline | 24-month Driveline | 24 month R&M * Up to max 480,000 km ** Up to max 300,000 km |
| MOT | 3 months minimum | 6 months minimum | 9 months minimum | Covered under R&M |
| Tyres | 5 mm minimum | 5 mm minimum | 6 mm minimum | 6 mm minimum |
| DPF Life | 6 months minimum | 6 months minimum | Covered under R&M |
** Rigid (12 month cover on construction)
All Level 2, 3 and 4 Scania Go vehicles will have been maintained by an Authorised Scania Workshop in accordance with the Scania recommended maintenance guidelines and schedules for the relevant operation type
KMs are the primary determinant of Level, then Age
Discover the full benefits of Scania Go
With Scania Go, you get all the incredible added value that you’d expect from a name you can trust. It’s the go-to way to securing a quality used vehicle. Why get a used vehicle any other way, when you can get a Scania this way? The fantastic benefits below apply to all Level 2, 3 and 4 truck purchases; eliminating the stress of buying Used.
Learn more-
30-Day Replacement Guarantee
-
300+ Point Preparation Guarantee
-
Replace Before Failure Guarantee
-
30-Day 24/7 Mobility Guarantee
-
Pick ‘n’ Mix Service & Assurance
-
Flexible Funding
Location
Scania (Great Britain) Ltd - Trucks
Similar vehicles
View all tractor units- 241,822 km
- 6x2
- 500 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper
- 269,711 km
- 6X2/2
- 460 hp
- Automatic
- Normal Roof Sleeper
- 134,032 km
- 6X2/2
- 500 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper