Request PDF
Thank you for your request!
You will receive the e-mail with the attached PDF shortly.
CloseAbout the vehicle
Description
We are delighted to offer for sale this R460 6X2/2. View the key highlights and full specification below.
-
- Engine Power
- 460
-
- Gearbox
- Automatic
-
- Kilometers
- 273,913 km
-
- Cab Type
- High roof sleeper
-
- Wheel Config
- 6x2/2
Characteristics
General
| MOT Expiry | Covered under R & M - upto 2 years |
| Make | SCANIA |
| Roof Air Deflector Height | 25 cm **check 4 metre height and side de |
| V8 Interior Package | |
| Exterior Underline Colour Package | |
| PTO EG Top | |
| Seat Upholstery Driver Side | leather black |
| Security Package | |
| Cab | CR |
| Driver Package | |
| Fuel Volume Right Side | 200 dm3 |
| PTO EG drive flange type FFU | not applicable |
| Aux Heating | WTA cab heater 3kW |
| Hendrickson Axle Combined With S Order | not applicable |
| Window Rear | |
| Passenger Seat | folding |
| Seat Upholstery Passenger Side | leather black |
| Lighting Package | LED |
| Storage - rear roof shelf | |
| Retarder Type | N/A |
| Pto Ed Electrical Preparation | |
| Fuel Volume Left Side | 420 dm3 |
| Air Suspension Rear Type | 2-spring |
| Batteries | 230 Ah |
| PTO EK Drive Flange Type FFU | not applicable |
| Multi-colour concept, MCC | |
| Infotainment System | infotainment+ with navigation |
| Interior Styling Package | |
| Bed Upper | without upper bed |
| Cab Colour White | Ivory White |
| Tyre Size Rear Axle | 315/70 |
| Cab Type | High Roof Sleeper |
| Chassis Colour Grey | Sub Grey |
| External Sun Visor | |
| Chassis adaptation | Tractor (A) |
| PTO EG Right Hand Side | |
| PTO EG Electrical Preparation | 1 connection |
| Scania Xt Range | |
| Aerodynamics (wind resistance) | Tractor air deflectors **check roof defl |
| Storage Package | CR sleeper cab+ |
| Suspension Front Rear | 2x32 Parabolic |
| PTO EG position, rear | |
| Lateral protection | skirt |
| Driver Seat Check Upholstery On Both Sides | medium |
| Scania Xt Range Exterior Package | |
| Displacement, engine | 13 litres |
| Scania XT Range Interior Package | |
| Cab Colour | White |
| Advanced Driver Assistance Systems | |
| Safety Package | |
| PTO EG Left Hand Side | |
| PTO EG Rear Type | EG25R DAP1 |
| S Order | |
| Engine PTO Preparation Price | |
| Whole Vehicle Type Approval Accord | complete |
| Model | R460 A 6X2/2 |
| Registration No | FX24UYT |
| Vin No | YS2R6X20009342495 |
| Registration Date | 17/06/2024 |
| Engine Power | 460 |
| Year | 2024 |
| Battery Position | rear |
| Vehicle Colour | White |
| Gross Weight | 44000 |
| Chassis Number | 9342495 |
Technical
| Fuel Tank Left Hand Side | 420L aluminium (useable 409 with FOU) |
| Gearbox details | G25CM1 |
| Axle Distance | 4050 mm |
| Diff Lock | |
| Tyre Load Index Rear Axle | 150 (3350 kg) |
| Rim Type Tag Axle In Front Of Drive Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Chassis Height | normal |
| Engine Type | DC13 175 460 hp Euro 6 SUPER |
| Rim Type Front Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Rim Type Rear Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Gearbox | automatic |
| Emission Level | Euro 6 |
| Fifth Wheel | JOST JSK 36 DV WP J 263 (3 axles) |
| PTO Clutch Independent Type | |
| Axle Lift | |
| Tyre Size Front | 315/70 |
| Tyre Load Index Front Axle | 156 (4000 kg) |
| Steering Wheel Position | right hand |
| Front Axle Design Capacity | 8000 kg |
| Diff Ratio | 2.53 |
| Wheel Config | 6X2/2 |
| Kilometers | 273913 |
Finance & Part exchange
Scania Financial Services (Scania Financial Services is a trading name of Scania Finance Great Britain Limited (company number 02173954)) prides itself on going the extra mile and truly getting to know your business. Whatever the size of your operation, they’ll aim to find an affordable solution that’s right for the road ahead. Here’s how they can help you:
- Terms designed to meet your specific financial needs
- Bespoke cash flow solutions
- A range of flexible funding solutions
- Vehicle insurance solutions
Finance calculator
Finance products:
Part exchange your vehicle
Part exchange your vehicle is an easy and hassle-free way to get a new truck without the stress of trying to sell your old one.
Scania Go grading
| Benefits | ||||
| 30-Day Replacement Guarantee | ||||
| Pick 'n' Mix Service & Assurance | ||||
| Flexible Funding | ||||
| Replace Before Failure Guarantee | ||||
| 300+ Point Preparation Guarantee | ||||
| 30-Day 24/7 Mobility Guarantee | ||||
| PMI | ||||
| Attributes | ||||
| Age | N/A | Max 5 years | Max 4 years | Max 2 years |
| KMs | N/A | 450,000 - 550,000 km | 300,000 - 450,000 km | < 300,000 km |
| Assurance cover | 3 months minimum | 12-month Driveline | 24-month Driveline | 24 month R&M * Up to max 480,000 km ** Up to max 300,000 km |
| MOT | 3 months minimum | 6 months minimum | 9 months minimum | Covered under R&M |
| Tyres | 5 mm minimum | 5 mm minimum | 6 mm minimum | 6 mm minimum |
| DPF Life | 6 months minimum | 6 months minimum | Covered under R&M |
** Rigid (12 month cover on construction)
All Level 2, 3 and 4 Scania Go vehicles will have been maintained by an Authorised Scania Workshop in accordance with the Scania recommended maintenance guidelines and schedules for the relevant operation type
KMs are the primary determinant of Level, then Age
Discover the full benefits of Scania Go
With Scania Go, you get all the incredible added value that you’d expect from a name you can trust. It’s the go-to way to securing a quality used vehicle. Why get a used vehicle any other way, when you can get a Scania this way? The fantastic benefits below apply to all Level 2, 3 and 4 truck purchases; eliminating the stress of buying Used.
Learn more-
30-Day Replacement Guarantee
-
300+ Point Preparation Guarantee
-
Replace Before Failure Guarantee
-
30-Day 24/7 Mobility Guarantee
-
Pick ‘n’ Mix Service & Assurance
-
Flexible Funding
Location
Scania (Great Britain) Ltd - Trucks
Similar vehicles
View all tractor units- 296,800 km
- 6X2/2
- 460 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper
- 291,748 km
- 6X2/2
- 460 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper
- 367,762 km
- 6X2/2
- 500 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper