Request PDF
Thank you for your request!
You will receive the e-mail with the attached PDF shortly.
CloseAbout the vehicle
Description
We are delighted to offer for sale this S560 6X2. View the key highlights and full specification below.
-
- Engine Power
- 560
-
- Gearbox
- Automatic
-
- Kilometers
- 324,477 km
-
- Cab Type
- High roof sleeper
-
- Wheel Config
- 6x2
Characteristics
General
| MOT Expiry | 9 months minimum |
| Make | SCANIA |
| Driver Seat Check Upholstery On Both Sides | premium |
| Seat Upholstery Passenger Side | leather black |
| Heat Exchanger | |
| Advanced Driver Assistance Systems | |
| Fuel Volume Right Side | |
| PTO EG position, rear | |
| Storage Package | CS sleeper cab+ |
| Aux Heating | WTA cab heater 3kW |
| Chassis Colour Grey | Sub Grey |
| Cab Colour White | Ivory White |
| Engine PTO Preparation Price | |
| Security Package | |
| Scania XT Range Interior Package | |
| PTO EG Left Hand Side | |
| Pto Ed Electrical Preparation | |
| Safety Package | |
| Exterior Underline Colour Package | |
| PTO EK Drive Flange Type FFU | not applicable |
| Hendrickson Axle Combined With S Order | not applicable |
| Whole Vehicle Type Approval Accord | complete |
| Aerodynamics (wind resistance) | Tractor air deflectors **check roof defl |
| Batteries | 230 Ah |
| Bed Upper | without upper bed |
| Retarder Type | N/A |
| Air Suspension Rear Type | 2-spring |
| Interior Styling Package | black leather |
| Fuel Volume Left Side | 480 dm3 |
| Cab Type | High Roof Sleeper |
| Cab Colour | White |
| Suspension Front Rear | 2x32 Parabolic |
| Driver Package | |
| PTO EG Right Hand Side | |
| External Sun Visor | |
| Roof Air Deflector Height | 5 cm |
| Chassis adaptation | Tractor (A) |
| Lighting Package | |
| Window Rear | |
| Cab | CS |
| Infotainment System | 2 DIN with 7 inch screen (Premium) |
| Rear Suspension Type | parabolic/air |
| PTO EG drive flange type FFU | not applicable |
| Scania Xt Range | |
| V8 Interior Package | |
| Storage - rear roof shelf | |
| Tyre Size Rear Axle | 315/70 |
| Multi-colour concept, MCC | |
| Seat Upholstery Driver Side | leather black |
| Lateral protection | skirt |
| Tyre Size Tag Axle Behind Driven Axle | 315/70 |
| S Order | |
| Scania Xt Range Exterior Package | |
| Passenger Seat | folding |
| PTO EG Electrical Preparation | 1 connection |
| Displacement, engine | 13 litres |
| PTO EG Top | |
| Model | S560 A 6X2 |
| Registration No | PN24DZF |
| Vin No | YS2S6X20005739467 |
| Registration Date | 24/04/2024 |
| Engine Power | 560 |
| Year | 2024 |
| Battery Position | rear |
| Vehicle Colour | White |
| Gross Weight | 44000 |
| Chassis Number | 5739467 |
Technical
| Tyre Size Front | 315/70 |
| Emission Level | Euro 6 |
| Steering Wheel Position | right hand |
| Diff Ratio | 2.59 |
| Gearbox details | G33CM |
| Chassis Height | normal |
| Rim Type Tag Axle Behind Drive Axle | 22.5 x 9.00 aluminium Alcoa DuraBright |
| PTO Clutch Independent Type | |
| Axle Distance | 2950 mm |
| Axle Lift | |
| Front Axle Design Capacity | 8000 kg |
| Gearbox | automatic |
| Tyre Load Index Rear Axle | 150 (3350 kg) |
| Rim Type Front Axle | 22.5 x 9.00 aluminium Alcoa DuraBright |
| Fifth Wheel | JOST JSK 36 DV WP J 263 (3 axles) |
| Engine Type | DC13 173 560 hp Euro 6 SUPER |
| Tyre Load Index Front Axle | 156 (4000 kg) |
| Diff Lock | |
| Rim Type Rear Axle | 22.5 x 9.00 aluminium Alcoa DuraBright |
| Fuel Tank Left Hand Side | 480L aluminium nose (usable 453 or 470 w |
| Wheel Config | 6X2 |
| Kilometers | 324477 |
Finance & Part exchange
Scania Financial Services (Scania Financial Services is a trading name of Scania Finance Great Britain Limited (company number 02173954)) prides itself on going the extra mile and truly getting to know your business. Whatever the size of your operation, they’ll aim to find an affordable solution that’s right for the road ahead. Here’s how they can help you:
- Terms designed to meet your specific financial needs
- Bespoke cash flow solutions
- A range of flexible funding solutions
- Vehicle insurance solutions
Finance calculator
Finance products:
Part exchange your vehicle
Part exchange your vehicle is an easy and hassle-free way to get a new truck without the stress of trying to sell your old one.
Scania Go grading
| Benefits | ||||
| 30-Day Replacement Guarantee | ||||
| Pick 'n' Mix Service & Assurance | ||||
| Flexible Funding | ||||
| Replace Before Failure Guarantee | ||||
| 300+ Point Preparation Guarantee | ||||
| 30-Day 24/7 Mobility Guarantee | ||||
| PMI | ||||
| Attributes | ||||
| Age | N/A | Max 5 years | Max 4 years | Max 2 years |
| KMs | N/A | 450,000 - 550,000 km | 300,000 - 450,000 km | < 300,000 km |
| Assurance cover | 3 months minimum | 12-month Driveline | 24-month Driveline | 24 month R&M * Up to max 480,000 km ** Up to max 300,000 km |
| MOT | 3 months minimum | 6 months minimum | 9 months minimum | Covered under R&M |
| Tyres | 5 mm minimum | 5 mm minimum | 6 mm minimum | 6 mm minimum |
| DPF Life | 6 months minimum | 6 months minimum | Covered under R&M |
** Rigid (12 month cover on construction)
All Level 2, 3 and 4 Scania Go vehicles will have been maintained by an Authorised Scania Workshop in accordance with the Scania recommended maintenance guidelines and schedules for the relevant operation type
KMs are the primary determinant of Level, then Age
Discover the full benefits of Scania Go
With Scania Go, you get all the incredible added value that you’d expect from a name you can trust. It’s the go-to way to securing a quality used vehicle. Why get a used vehicle any other way, when you can get a Scania this way? The fantastic benefits below apply to all Level 2, 3 and 4 truck purchases; eliminating the stress of buying Used.
Learn more-
30-Day Replacement Guarantee
-
300+ Point Preparation Guarantee
-
Replace Before Failure Guarantee
-
30-Day 24/7 Mobility Guarantee
-
Pick ‘n’ Mix Service & Assurance
-
Flexible Funding
Location
Scania (Great Britain) Ltd - Trucks
Similar vehicles
View all tractor units- 70,407 km
- 6X2/2
- 500 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper
- 93,325 km
- 6X2/2
- 500 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper
- 83,944 km
- 6X2/2
- 500 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper