Request PDF
Thank you for your request!
You will receive the e-mail with the attached PDF shortly.
CloseAbout the vehicle
Description
We are delighted to offer for sale this S770 6X2/2. View the key highlights and full specification below.
-
- Engine Power
- 770
-
- Gearbox
- Automatic
-
- Kilometers
- 160,063 km
-
- Cab Type
- High roof sleeper
-
- Wheel Config
- 6x2/2
Characteristics
General
| MOT Expiry | Covered under R & M - upto 2 years |
| Make | SCANIA |
| S Order | |
| Seat Upholstery Driver Side | V8 leather black with red stitch |
| Retarder Type | N/A |
| Infotainment Package | |
| Exterior Underline Colour Package | |
| Fuel Volume Right Side | 155 dm3 |
| Aux Heating | WTA cab heater 3kW |
| Scania XT Range Interior Package | |
| Whole Vehicle Type Approval Accord | complete |
| Bed Upper | without upper bed |
| Tyre Size Rear Axle | 315/70 |
| Multi-colour concept, MCC | |
| Pto Ed Electrical Preparation | |
| Cab Type | High Roof Sleeper |
| Passenger Seat | premium *consider heated and vented* |
| Chassis adaptation | Tractor (A) |
| PTO EG Top | |
| Advanced Driver Assistance Systems | |
| Lighting Package | LED premium |
| Aerodynamics (wind resistance) | Tractor air deflectors **check roof defl |
| Hendrickson Axle Combined With S Order | not applicable |
| PTO EG drive flange type FFU | not applicable |
| PTO EG Right Hand Side | |
| Cab | CS |
| PTO EK Drive Flange Type FFU | not applicable |
| Storage - rear roof shelf | |
| PTO EG Electrical Preparation | 1 connection |
| Chassis Colour Grey | Sub Grey |
| Storage Package | CS sleeper cab+ |
| Safety Package | |
| Window Rear | |
| Engine PTO Preparation Price | |
| External Sun Visor | |
| Batteries | 230 Ah |
| Scania Xt Range | |
| Lateral protection | skirt |
| Battery Position | rear |
| Interior Styling Package | V8 black leather with red stiches |
| Rear Suspension Type | air/air |
| Driver Seat Check Upholstery On Both Sides | premium |
| Scania Xt Range Exterior Package | |
| Displacement, engine | 16 litres |
| Fuel Volume Left Side | 420 dm3 |
| PTO EG position, rear | |
| PTO EG Left Hand Side | |
| Seat Upholstery Passenger Side | V8 leather black with red stitch |
| V8 Interior Package | With ***check V8 rear lamp or upper bunk |
| Roof Air Deflector Height | 5 cm |
| Driver Package | driver+ |
| Air Suspension Rear Type | 2-spring |
| Cab Colour | White |
| Model | S770 A 6X2/2 |
| Registration No | SO24OXL |
| Vin No | YS2S6X20009351733 |
| Registration Date | 26/08/2024 |
| Engine Power | 770 |
| Year | 2024 |
| Vehicle Colour | White |
| Gross Weight | 44000 |
| Chassis Number | 9351733 |
Technical
| Tyre Size Front | 385/65 |
| Tyre Load Index Rear Axle | 150 (3350 kg) |
| Rim Type Rear Axle | 22.5 x 9.00 aluminium Alcoa DuraBright |
| Fifth Wheel | JOST JSK 36 DV WP J 263 (3 axles) |
| Front Axle Design Capacity | 8000 kg |
| Fuel Tank Left Hand Side | 420L aluminium (useable 409 with FOU) |
| Rim Type Front Axle | 22.5 x 11.75 aluminium DuraBright Alcoa |
| Diff Ratio | 2.71 |
| Gearbox | automatic |
| Tyre Load Index Front Axle | 164 (5000 kg) |
| Steering Wheel Position | right hand |
| Chassis Height | normal |
| Diff Lock | |
| Axle Distance | 4050 mm |
| Gearbox details | GRSO926 |
| PTO Clutch Independent Type | |
| Emission Level | Euro 6 |
| Engine Type | DC16 123 770 hp Euro 6 |
| Axle Lift | |
| Wheel Config | 6X2/2 |
| Kilometers | 160063 |
Finance & Part exchange
Scania Financial Services (Scania Financial Services is a trading name of Scania Finance Great Britain Limited (company number 02173954)) prides itself on going the extra mile and truly getting to know your business. Whatever the size of your operation, they’ll aim to find an affordable solution that’s right for the road ahead. Here’s how they can help you:
- Terms designed to meet your specific financial needs
- Bespoke cash flow solutions
- A range of flexible funding solutions
- Vehicle insurance solutions
Finance calculator
Finance products:
Part exchange your vehicle
Part exchange your vehicle is an easy and hassle-free way to get a new truck without the stress of trying to sell your old one.
Scania Go grading
| Benefits | ||||
| 30-Day Replacement Guarantee | ||||
| Pick 'n' Mix Service & Assurance | ||||
| Flexible Funding | ||||
| Replace Before Failure Guarantee | ||||
| 300+ Point Preparation Guarantee | ||||
| 30-Day 24/7 Mobility Guarantee | ||||
| PMI | ||||
| Attributes | ||||
| Age | N/A | Max 5 years | Max 4 years | Max 2 years |
| KMs | N/A | 450,000 - 550,000 km | 300,000 - 450,000 km | < 300,000 km |
| Assurance cover | 3 months minimum | 12-month Driveline | 24-month Driveline | 24 month R&M * Up to max 480,000 km ** Up to max 300,000 km |
| MOT | 3 months minimum | 6 months minimum | 9 months minimum | Covered under R&M |
| Tyres | 5 mm minimum | 5 mm minimum | 6 mm minimum | 6 mm minimum |
| DPF Life | 6 months minimum | 6 months minimum | Covered under R&M |
** Rigid (12 month cover on construction)
All Level 2, 3 and 4 Scania Go vehicles will have been maintained by an Authorised Scania Workshop in accordance with the Scania recommended maintenance guidelines and schedules for the relevant operation type
KMs are the primary determinant of Level, then Age
Discover the full benefits of Scania Go
With Scania Go, you get all the incredible added value that you’d expect from a name you can trust. It’s the go-to way to securing a quality used vehicle. Why get a used vehicle any other way, when you can get a Scania this way? The fantastic benefits below apply to all Level 2, 3 and 4 truck purchases; eliminating the stress of buying Used.
Learn more-
30-Day Replacement Guarantee
-
300+ Point Preparation Guarantee
-
Replace Before Failure Guarantee
-
30-Day 24/7 Mobility Guarantee
-
Pick ‘n’ Mix Service & Assurance
-
Flexible Funding
Location
Scania (Great Britain) Ltd - Trucks
Similar vehicles
View all tractor units- 196,797 km
- 6X2/2
- 770 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper
- 169,455 km
- 6X2/2
- 660 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper
- 86,512 km
- 6x2
- 660 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper