About the vehicle
Description
We are delighted to offer for sale this S770 6X2/2. View the key highlights and full specification below.
-
- Engine Power
- 770
-
- Gearbox
- automatic
-
- Kilometers
- 86782 km
-
- Cab Type
- High Roof Sleeper
-
- Wheel Config
- 6X2/2
Characteristics
General
| MOT Expiry | Covered under R & M - upto 2 years |
| Make | SCANIA |
| Window Rear | |
| Scania XT Range Interior Package | |
| Fuel Volume Left Side | 420 dm3 |
| Advanced Driver Assistance Systems | |
| PTO EG position, rear | |
| Aerodynamics (wind resistance) | Tractor air deflectors **check roof defl |
| Whole Vehicle Type Approval Accord | complete |
| Pto Ed Electrical Preparation | |
| PTO EK Drive Flange Type FFU | not applicable |
| Storage - rear roof shelf | |
| Storage Package | CS sleeper cab+ |
| PTO EG drive flange type FFU | not applicable |
| Cab | CS |
| Scania Xt Range | |
| Multi-colour concept, MCC | |
| V8 Interior Package | With ***check V8 rear lamp or upper bunk |
| Battery Position | rear |
| PTO EG Left Hand Side | |
| Tyre Size Rear Axle | 315/70 |
| Interior Styling Package | V8 black leather with red stiches |
| Seat Upholstery Passenger Side | V8 leather black with red stitch |
| Scania Xt Range Exterior Package | |
| Air Suspension Rear Type | 2-spring |
| S Order | |
| Cab Type | High Roof Sleeper |
| Cab Colour White | Distinct White (RAL9003 CM) |
| Lighting Package | LED premium |
| Lateral protection | skirt |
| Rear Suspension Type | air/air |
| Passenger Seat | premium *consider heated and vented* |
| Displacement, engine | 16 litres |
| Infotainment Package | |
| Driver Package | driver+ |
| Seat Upholstery Driver Side | V8 leather black with red stitch |
| External Sun Visor | |
| Safety Package | |
| PTO EG Electrical Preparation | 1 connection |
| Driver Seat Check Upholstery On Both Sides | premium |
| Engine PTO Preparation Price | |
| Retarder Type | N/A |
| Exterior Underline Colour Package | |
| Fuel Volume Right Side | 155 dm3 |
| Bed Upper | without upper bed |
| PTO EG Right Hand Side | |
| Aux Heating | WTA cab heater 3kW |
| Chassis adaptation | Tractor (A) |
| Hendrickson Axle Combined With S Order | not applicable |
| Chassis Colour Grey | Sub Grey |
| Batteries | 230 Ah |
| Roof Air Deflector Height | 5 cm |
| Cab Colour | White |
| Model | S770 A 6X2/2 |
| Registration No | SN74YRU |
| Vin No | YS2S6X20009351842 |
| Registration Date | 28/01/2025 |
| Engine Power | 770 |
| Year | 2025 |
| Vehicle Colour | White |
| Gross Weight | 44000 |
| Chassis Number | 9351842 |
Technical
| Tyre Load Index Rear Axle | 150 (3350 kg) |
| Diff Lock | |
| Gearbox details | GRSO926 |
| Fifth Wheel | JOST JSK 36 DV WP J 263 (3 axles) |
| Tyre Size Front | 385/65 |
| Steering Wheel Position | right hand |
| Rim Type Rear Axle | 22.5 x 9.00 aluminium Alcoa DuraBright |
| Front Axle Design Capacity | 8000 kg |
| Gearbox | automatic |
| Tyre Load Index Front Axle | 164 (5000 kg) |
| Axle Distance | 4050 mm |
| Fuel Tank Left Hand Side | 420L aluminium (useable 409 with FOU) |
| Chassis Height | normal |
| Rim Type Front Axle | 22.5 x 11.75 aluminium DuraBright Alcoa |
| Diff Ratio | 2.71 |
| Emission Level | Euro 6 |
| PTO Clutch Independent Type | |
| Engine Type | DC16 123 770 hp Euro 6 |
| Kilometers | 86782 |
| Wheel Config | 6X2/2 |
Finance & Part exchange
Scania Financial Services (Scania Financial Services is a trading name of Scania Finance Great Britain Limited (company number 02173954)) prides itself on going the extra mile and truly getting to know your business. Whatever the size of your operation, they’ll aim to find an affordable solution that’s right for the road ahead. Here’s how they can help you:
- Terms designed to meet your specific financial needs
- Bespoke cash flow solutions
- A range of flexible funding solutions
- Vehicle insurance solutions
Finance calculator
Finance products:
Part exchange your vehicle
Part exchange your vehicle is an easy and hassle-free way to get a new truck without the stress of trying to sell your old one.
Scania Go grading
| Benefits | ||||
| 30-Day Replacement Guarantee | ||||
| Pick 'n' Mix Service & Assurance | ||||
| Flexible Funding | ||||
| Replace Before Failure Guarantee | ||||
| 300+ Point Preparation Guarantee | ||||
| 30-Day 24/7 Mobility Guarantee | ||||
| PMI | ||||
| Attributes | ||||
| Age | N/A | Max 5 years | Max 4 years | Max 2 years |
| KMs | N/A | 450,000 - 550,000 km | 300,000 - 450,000 km | < 300,000 km |
| Assurance cover | 3 months minimum | 12-month Driveline | 24-month Driveline | 24 month R&M * Up to max 480,000 km ** Up to max 300,000 km |
| MOT | 3 months minimum | 6 months minimum | 9 months minimum | Covered under R&M |
| Tyres | 5 mm minimum | 5 mm minimum | 6 mm minimum | 6 mm minimum |
| DPF Life | 6 months minimum | 6 months minimum | Covered under R&M |
** Rigid (12 month cover on construction)
All Level 2, 3 and 4 Scania Go vehicles will have been maintained by an Authorised Scania Workshop in accordance with the Scania recommended maintenance guidelines and schedules for the relevant operation type
KMs are the primary determinant of Level, then Age
Discover the full benefits of Scania Go
With Scania Go, you get all the incredible added value that you’d expect from a name you can trust. It’s the go-to way to securing a quality used vehicle. Why get a used vehicle any other way, when you can get a Scania this way? The fantastic benefits below apply to all Level 2, 3 and 4 truck purchases; eliminating the stress of buying Used.
Learn more-
30-Day Replacement Guarantee
-
300+ Point Preparation Guarantee
-
Replace Before Failure Guarantee
-
30-Day 24/7 Mobility Guarantee
-
Pick ‘n’ Mix Service & Assurance
-
Flexible Funding
Vehicle location
Scania (Great Britain) Ltd - Trucks
Similar vehicles
View All- 86,512 km
- 6x2
- 660 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper
- 87,473 km
- 6X2/2
- 770 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper
- 169,455 km
- 6X2/2
- 660 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper