Request PDF
Thank you for your request!
You will receive the e-mail with the attached PDF shortly.
CloseAbout the vehicle
Description
We are delighted to offer for sale this P250 4X2. View the key highlights and full specification below.
-
- Engine Power
- 250
-
- Gearbox
- Automatic
-
- Kilometers
- 340,767 km
-
- Cab Type
- Normal roof sleeper
-
- Wheel Config
- 4x2
Characteristics
General
| MOT Expiry | 3 months minimum |
| Passenger Seat | folding |
| Bed Upper | without upper bed |
| Exterior Underline Colour Package | |
| V8 Interior Package | |
| Aux Heating | WTA cab heater 3kW |
| Interior Styling Package | |
| Seat Upholstery Passenger Side | woven |
| Cab Type | Normal Roof Sleeper |
| PTO EG Top | |
| Rear Suspension Type | parabolic/air |
| Infotainment System | 2 DIN with 5 inch screen (Advanced) |
| External Sun Visor | |
| Truck Fridge Unit | |
| Seat Upholstery Driver Side | woven |
| Window Rear | |
| Storage - rear roof shelf | |
| Aerodynamics (wind resistance) | Rigid air deflectors |
| Batteries | 180 Ah |
| PTO EG Right Hand Side | |
| Storage Package | |
| PTO EG drive flange type FFU | not applicable |
| PTO EK Drive Flange Type FFU | not applicable |
| Coffee Maker | |
| Cab | CP |
| Retarder Type | N/A |
| Security Package | |
| Scania Xt Range Exterior Package | |
| Tyre Size Rear Axle | 315/70 |
| PTO EG Left Hand Side | |
| Driver Package | |
| PTO EG Electrical Preparation | 1 connection |
| Suspension Front Rear | 2x32 Parabolic |
| Lateral protection | |
| S Order | |
| Safety Package | |
| Scania Xt Range | |
| Fuel Volume Left Side | |
| Lighting Package | |
| Scania XT Range Interior Package | |
| Hendrickson Axle Combined With S Order | not applicable |
| Whole Vehicle Type Approval Accord | incomplete |
| Multi-colour concept, MCC | |
| Driver Seat Check Upholstery On Both Sides | medium |
| Pto Ed Electrical Preparation | |
| Air Suspension Rear Type | 2-spring |
| Chassis Colour Grey | Sub Grey |
| Fuel Volume Right Side | 300 dm3 |
| Heat Exchanger | |
| PTO EG position, rear | |
| Side Air Deflector Length | |
| Engine PTO Preparation Price | |
| Infotainment Package | |
| Model | P250 B 4X2 |
| Registration No | PK70YMV |
| Vin No | YS2P4X20005608172 |
| Registration Date | 25/02/2021 |
| Engine Power | 250 |
| Year | 2021 |
| Make | SCANIA |
| Cab Colour | White |
| Roof Air Deflector Height | 25 cm **check 4 metre height and side de |
| Displacement, engine | 7 litres |
| Battery Position | left hand side |
| Vehicle Colour | White |
| Body Type | Curtain Sider / Taillift |
| Gross Weight | 18000 |
| Chassis Number | 5608172 |
Technical
| Rim Type Front Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Emission Level | Euro 6 |
| Diff Ratio | 2.92 |
| Front Axle Design Capacity | 7500 kg |
| Engine Type | DC07 112 250 hp Euro 6 |
| Tyre Size Front | 315/70 |
| PTO Clutch Independent Type | |
| Rim Type Rear Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Chassis Height | normal |
| Diff Lock | |
| Fuel Tank Left Hand Side | |
| Fifth Wheel | |
| Gearbox | automatic |
| Axle Distance | 5950 mm |
| Steering Wheel Position | right hand |
| Tyre Load Index Front Axle | 156 (4000 kg) |
| Tyre Load Index Rear Axle | 150 (3350 kg) |
| Kilometers | 340767 |
| Wheel Config | 4X2 |
| Gearbox details | GR875 **will be discontinued from April |
Finance & Part exchange
Scania Financial Services (Scania Financial Services is a trading name of Scania Finance Great Britain Limited (company number 02173954)) prides itself on going the extra mile and truly getting to know your business. Whatever the size of your operation, they’ll aim to find an affordable solution that’s right for the road ahead. Here’s how they can help you:
- Terms designed to meet your specific financial needs
- Bespoke cash flow solutions
- A range of flexible funding solutions
- Vehicle insurance solutions
Finance calculator
Finance products:
Part exchange your vehicle
Part exchange your vehicle is an easy and hassle-free way to get a new truck without the stress of trying to sell your old one.
Scania Go grading
| Benefits | ||||
| 30-Day Replacement Guarantee | ||||
| Pick 'n' Mix Service & Assurance | ||||
| Flexible Funding | ||||
| Replace Before Failure Guarantee | ||||
| 300+ Point Preparation Guarantee | ||||
| 30-Day 24/7 Mobility Guarantee | ||||
| PMI | ||||
| Attributes | ||||
| Age | N/A | Max 5 years | Max 4 years | Max 2 years |
| KMs | N/A | 450,000 - 550,000 km | 300,000 - 450,000 km | < 300,000 km |
| Assurance cover | 3 months minimum | 12-month Driveline | 24-month Driveline | 24 month R&M * Up to max 480,000 km ** Up to max 300,000 km |
| MOT | 3 months minimum | 6 months minimum | 9 months minimum | Covered under R&M |
| Tyres | 5 mm minimum | 5 mm minimum | 6 mm minimum | 6 mm minimum |
| DPF Life | 6 months minimum | 6 months minimum | Covered under R&M |
** Rigid (12 month cover on construction)
All Level 2, 3 and 4 Scania Go vehicles will have been maintained by an Authorised Scania Workshop in accordance with the Scania recommended maintenance guidelines and schedules for the relevant operation type
KMs are the primary determinant of Level, then Age
Discover the full benefits of Scania Go
With Scania Go, you get all the incredible added value that you’d expect from a name you can trust. It’s the go-to way to securing a quality used vehicle. Why get a used vehicle any other way, when you can get a Scania this way? The fantastic benefits below apply to all Level 2, 3 and 4 truck purchases; eliminating the stress of buying Used.
Learn more-
30-Day Replacement Guarantee
-
300+ Point Preparation Guarantee
-
Replace Before Failure Guarantee
-
30-Day 24/7 Mobility Guarantee
-
Pick ‘n’ Mix Service & Assurance
-
Flexible Funding
Location
Scania (Great Britain) Ltd - Trucks
Similar vehicles
View all rigid- 520,486 km
- 4X2
- 250 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper