Request PDF
Thank you for your request!
You will receive the e-mail with the attached PDF shortly.
CloseAbout the vehicle
Description
We are delighted to offer for sale this P320 4X2. View the key highlights and full specification below.
-
- Engine Power
- 320
-
- Gearbox
- Automatic
-
- Kilometers
- 9,944 km
-
- Cab Type
- Normal roof day
-
- Wheel Config
- 4x2
Characteristics
General
| MOT Expiry | 9 months minimum |
| Cab Type | Normal Roof Day |
| Interior Styling Package | |
| Driver Seat Check Upholstery On Both Sides | medium |
| Chassis Colour Grey | Sub Grey |
| Passenger Seat | folding |
| Retarder Type | N/A |
| S Order | |
| Window Rear | |
| Batteries | 50 Ah |
| Side Air Deflector Length | 12 cm - rigid ** No grab handle on tract |
| Advanced Driver Assistance Systems | |
| Aerodynamics (wind resistance) | Rigid air deflectors |
| Multi-colour concept, MCC | |
| Scania Xt Range Exterior Package | |
| Air Suspension Rear Type | 2-spring |
| Storage Package | |
| Scania XT Range Interior Package | |
| Lighting Package | |
| V8 Interior Package | |
| Heat Exchanger | |
| Infotainment Package | |
| Scania Xt Range | |
| Seat Upholstery Driver Side | woven |
| Cab | CP |
| Infotainment System | 2 DIN with 5 inch screen (Advanced) |
| Exterior Underline Colour Package | |
| Hendrickson Axle Combined With S Order | not applicable |
| Suspension Front Rear | 3x29 Parabolic |
| Truck Fridge Unit | |
| Coffee Maker | |
| Lateral protection | |
| Security Package | |
| Aux Heating | |
| Rear Suspension Type | parabolic/air |
| External Sun Visor | |
| Tyre Size Rear Axle | 315/70 |
| PTO EG drive flange type FFU | not applicable |
| Safety Package | |
| Seat Upholstery Passenger Side | woven |
| Whole Vehicle Type Approval Accord | incomplete |
| PTO EK Drive Flange Type FFU | not applicable |
| Driver Package | |
| Model | P320 B 4X2 |
| Registration No | BL23YPU |
| Vin No | YS2P4X20002193593 |
| Registration Date | 20/07/2023 |
| Engine Power | 320 |
| Year | 2023 |
| Make | SCANIA |
| Cab Colour | White |
| Roof Air Deflector Height | 25 cm **check 4 metre height and side de |
| Battery Position | right hand side |
| Body Type | Curtain Sider / Taillift |
| Vehicle Colour | White |
| Gross Weight | 18000 |
| Chassis Number | 2193593 |
Technical
| Tyre Load Index Front Axle | 160 (4500 kg) |
| Front Axle Design Capacity | 9000 kg |
| Fifth Wheel | |
| Rim Type Front Axle | 22.5 x 11.75 steel |
| Rim Type Rear Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Axle Distance | 5750 mm |
| Diff Lock | |
| Chassis Height | normal |
| Diff Ratio | 5.25 |
| Steering Wheel Position | right hand |
| Tyre Load Index Rear Axle | 150 (3350 kg) |
| Tyre Size Front | 385/55 |
| Gearbox | automatic |
| Wheel Config | 4X2 |
| Gearbox details | GE21S21 |
| Kilometers | 9944 |
| Emission Level | Euro 6 |
Finance & Part exchange
Scania Financial Services (Scania Financial Services is a trading name of Scania Finance Great Britain Limited (company number 02173954)) prides itself on going the extra mile and truly getting to know your business. Whatever the size of your operation, they’ll aim to find an affordable solution that’s right for the road ahead. Here’s how they can help you:
- Terms designed to meet your specific financial needs
- Bespoke cash flow solutions
- A range of flexible funding solutions
- Vehicle insurance solutions
Finance calculator
Finance products:
Part exchange your vehicle
Part exchange your vehicle is an easy and hassle-free way to get a new truck without the stress of trying to sell your old one.
Scania Go grading
| Benefits | ||||
| 30-Day Replacement Guarantee | ||||
| Pick 'n' Mix Service & Assurance | ||||
| Flexible Funding | ||||
| Replace Before Failure Guarantee | ||||
| 300+ Point Preparation Guarantee | ||||
| 30-Day 24/7 Mobility Guarantee | ||||
| PMI | ||||
| Attributes | ||||
| Age | N/A | Max 5 years | Max 4 years | Max 2 years |
| KMs | N/A | 450,000 - 550,000 km | 300,000 - 450,000 km | < 300,000 km |
| Assurance cover | 3 months minimum | 12-month Driveline | 24-month Driveline | 24 month R&M * Up to max 480,000 km ** Up to max 300,000 km |
| MOT | 3 months minimum | 6 months minimum | 9 months minimum | Covered under R&M |
| Tyres | 5 mm minimum | 5 mm minimum | 6 mm minimum | 6 mm minimum |
| DPF Life | 6 months minimum | 6 months minimum | Covered under R&M |
** Rigid (12 month cover on construction)
All Level 2, 3 and 4 Scania Go vehicles will have been maintained by an Authorised Scania Workshop in accordance with the Scania recommended maintenance guidelines and schedules for the relevant operation type
KMs are the primary determinant of Level, then Age
Discover the full benefits of Scania Go
With Scania Go, you get all the incredible added value that you’d expect from a name you can trust. It’s the go-to way to securing a quality used vehicle. Why get a used vehicle any other way, when you can get a Scania this way? The fantastic benefits below apply to all Level 2, 3 and 4 truck purchases; eliminating the stress of buying Used.
Learn more-
30-Day Replacement Guarantee
-
300+ Point Preparation Guarantee
-
Replace Before Failure Guarantee
-
30-Day 24/7 Mobility Guarantee
-
Pick ‘n’ Mix Service & Assurance
-
Flexible Funding
Location
Scania (Great Britain) Ltd - Trucks
Similar vehicles
View all rigid- 46,485 km
- 4x2
- 230 hp
- Automatic
- Normal Roof Sleeper
- 76,840 km
- 4X2
- 250 hp
- Automatic
- Normal Roof Sleeper
- 69,585 km
- 4X2
- 250 hp
- Automatic
- Normal Roof Sleeper