Request PDF
Thank you for your request!
You will receive the e-mail with the attached PDF shortly.
CloseAbout the vehicle
Description
We are delighted to offer for sale this R500 6X2/2. View the key highlights and full specification below.
-
- Engine Power
- 500
-
- Gearbox
- Automatic
-
- Kilometers
- 362,272 km
-
- Cab Type
- High roof sleeper
-
- Wheel Config
- 6x2/2
Characteristics
General
| MOT Expiry | 9 months minimum |
| Rear Suspension Type | parabolic/air |
| Multi-colour concept, MCC | |
| Truck Fridge Unit | |
| Aux Heating | WTA cab heater 3kW |
| Passenger Seat | folding |
| Aerodynamics (wind resistance) | Tractor air deflectors **check roof defl |
| PTO EG Rear Type | EG650P |
| Pto Ed Electrical Preparation | |
| PTO EK Drive Flange Type FFU | not applicable |
| Exterior Underline Colour Package | |
| Infotainment System | infotainment+ with navigation |
| Window Rear | |
| Safety Package | |
| Side Air Deflector Length | 53 cm - rubber extension |
| Interior Styling Package | black leather |
| Seat Upholstery Passenger Side | leather black |
| S Order | |
| Driver Package | |
| Lighting Package | |
| External Sun Visor | |
| Bed Upper | without upper bed |
| Cab | CR |
| Scania Xt Range | |
| PTO EG Electrical Preparation | 1 connection |
| V8 Interior Package | |
| Security Package | |
| Advanced Driver Assistance Systems | |
| Whole Vehicle Type Approval Accord | complete |
| PTO EG Top | |
| Fuel Volume Left Side | 500 dm3 |
| Retarder Type | N/A |
| Storage - rear roof shelf | |
| Storage Package | |
| Tyre Size Rear Axle | 315/70 |
| PTO EG drive flange type FFU | not applicable |
| PTO EG Left Hand Side | |
| Engine PTO Preparation Price | |
| Scania Xt Range Exterior Package | |
| Chassis Colour Grey | Sub Grey |
| Cab Type | High Roof Sleeper |
| Hendrickson Axle Combined With S Order | not applicable |
| Heat Exchanger | |
| Lateral protection | skirt |
| PTO EG Right Hand Side | |
| Air Suspension Rear Type | 2-spring |
| Batteries | 230 Ah |
| Coffee Maker | |
| Scania XT Range Interior Package | |
| Fuel Volume Right Side | 220 dm3 |
| Driver Seat Check Upholstery On Both Sides | premium |
| Seat Upholstery Driver Side | leather black |
| Suspension Front Rear | 2x32 Parabolic |
| Model | R500 A 6X2/2 |
| Registration No | PN23EFE |
| Vin No | YS2R6X20005690046 |
| Registration Date | 26/04/2023 |
| Engine Power | 500 |
| Year | 2023 |
| Make | SCANIA |
| Cab Colour | White |
| Roof Air Deflector Height | 25 cm **check 4 metre height and side de |
| Displacement, engine | 13 litres |
| Battery Position | rear |
| Vehicle Colour | White |
| Gross Weight | 44000 |
| Chassis Number | 5690046 |
Technical
| Fifth Wheel | JOST JSK 36 DV WP J 263 (3 axles) |
| Rim Type Tag Axle In Front Of Drive Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Tyre Load Index Front Axle | 156 (4000 kg) |
| Fuel Tank Left Hand Side | 500L aluminium nose (usable 474 or 492 w |
| Gearbox | automatic |
| Rim Type Front Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Axle Lift | |
| Rim Type Rear Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Emission Level | Euro 6 |
| PTO Clutch Independent Type | |
| Front Axle Design Capacity | 8000 kg |
| Axle Distance | 4050 mm |
| Steering Wheel Position | right hand |
| Tyre Size Front | 315/70 |
| Engine Type | DC13 165 500 hp Euro 6 |
| Diff Lock | |
| Chassis Height | normal |
| Tyre Load Index Rear Axle | 150 (3350 kg) |
| Diff Ratio | 2.59 |
| Kilometers | 362272 |
| Wheel Config | 6X2/2 |
| Gearbox details | GRS905 |
Finance & Part exchange
Scania Financial Services (Scania Financial Services is a trading name of Scania Finance Great Britain Limited (company number 02173954)) prides itself on going the extra mile and truly getting to know your business. Whatever the size of your operation, they’ll aim to find an affordable solution that’s right for the road ahead. Here’s how they can help you:
- Terms designed to meet your specific financial needs
- Bespoke cash flow solutions
- A range of flexible funding solutions
- Vehicle insurance solutions
Finance calculator
Finance products:
Scania Go grading
| Benefits | ||||
| 30-Day Replacement Guarantee | ||||
| Pick 'n' Mix Service & Assurance | ||||
| Flexible Funding | ||||
| Replace Before Failure Guarantee | ||||
| 300+ Point Preparation Guarantee | ||||
| 30-Day 24/7 Mobility Guarantee | ||||
| PMI | ||||
| Attributes | ||||
| Age | N/A | Max 5 years | Max 4 years | Max 2 years |
| KMs | N/A | 450,000 - 550,000 km | 300,000 - 450,000 km | < 300,000 km |
| Assurance cover | 3 months minimum | 12-month Driveline | 24-month Driveline | 24 month R&M * Up to max 480,000 km ** Up to max 300,000 km |
| MOT | 3 months minimum | 6 months minimum | 9 months minimum | Covered under R&M |
| Tyres | 5 mm minimum | 5 mm minimum | 6 mm minimum | 6 mm minimum |
| DPF Life | 6 months minimum | 6 months minimum | Covered under R&M |
** Rigid (12 month cover on construction)
All Level 2, 3 and 4 Scania Go vehicles will have been maintained by an Authorised Scania Workshop in accordance with the Scania recommended maintenance guidelines and schedules for the relevant operation type
KMs are the primary determinant of Level, then Age
Discover the full benefits of Scania Go
With Scania Go, you get all the incredible added value that you’d expect from a name you can trust. It’s the go-to way to securing a quality used vehicle. Why get a used vehicle any other way, when you can get a Scania this way? The fantastic benefits below apply to all Level 2, 3 and 4 truck purchases; eliminating the stress of buying Used.
Learn more-
30-Day Replacement Guarantee
-
300+ Point Preparation Guarantee
-
Replace Before Failure Guarantee
-
30-Day 24/7 Mobility Guarantee
-
Pick ‘n’ Mix Service & Assurance
-
Flexible Funding
Similar vehicles
View all tractor units- 348,892 km
- 6X2/2
- 500 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper
- 374,179 km
- 6X2/2
- 500 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper
- 364,345 km
- 6X2/2
- 500 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper