Request PDF
Thank you for your request!
You will receive the e-mail with the attached PDF shortly.
CloseAbout the vehicle
Description
We are delighted to offer for sale this R500 6X2/2. View the key highlights and full specification below.
-
- Engine Power
- 500
-
- Gearbox
- Automatic
-
- Kilometers
- 364,345 km
-
- Cab Type
- High roof sleeper
-
- Wheel Config
- 6x2/2
Characteristics
General
| MOT Expiry | 9 months minimum |
| Chassis Colour Grey | Sub Grey |
| Fuel Volume Left Side | 500 dm3 |
| Tyre Size Rear Axle | 315/70 |
| Security Package | |
| Side Air Deflector Length | 53 cm - rubber extension |
| S Order | |
| Window Rear | |
| Driver Seat Check Upholstery On Both Sides | premium |
| PTO EG Rear Type | EG650P |
| Air Suspension Rear Type | 2-spring |
| Cab | CR |
| Truck Fridge Unit | |
| Heat Exchanger | |
| Lateral protection | |
| PTO EG Right Hand Side | |
| Exterior Underline Colour Package | |
| Seat Upholstery Passenger Side | leather black |
| Scania Xt Range Exterior Package | |
| PTO EG drive flange type FFU | not applicable |
| Advanced Driver Assistance Systems | |
| Safety Package | |
| PTO EG Electrical Preparation | 1 connection |
| Driver Package | |
| Multi-colour concept, MCC | |
| Hendrickson Axle Combined With S Order | not applicable |
| Scania Xt Range | |
| PTO EK Drive Flange Type FFU | not applicable |
| Storage Package | |
| Cab Type | High Roof Sleeper |
| Suspension Front Rear | 2x32 Parabolic |
| Rear Suspension Type | parabolic/air |
| PTO EG Top | |
| Coffee Maker | |
| Fuel Volume Right Side | 220 dm3 |
| Infotainment System | 2 DIN with 7 inch screen (Premium) |
| Storage - rear roof shelf | |
| Bed Upper | without upper bed |
| Cab Colour White | Ivory White |
| External Sun Visor | |
| Batteries | 230 Ah |
| Whole Vehicle Type Approval Accord | complete |
| PTO EG Left Hand Side | |
| Retarder Type | N/A |
| Interior Styling Package | black leather |
| V8 Interior Package | |
| Seat Upholstery Driver Side | leather black |
| Pto Ed Electrical Preparation | |
| Lighting Package | |
| Aux Heating | WTA cab heater 3kW |
| Passenger Seat | folding |
| Scania XT Range Interior Package | |
| Aerodynamics (wind resistance) | Tractor air deflectors **check roof defl |
| Engine PTO Preparation Price | |
| Model | R500 A 6X2/2 |
| Registration No | KY23GDX |
| Vin No | YS2R6X20009318904 |
| Registration Date | 12/05/2023 |
| Engine Power | 500 |
| Year | 2023 |
| Make | SCANIA |
| Cab Colour | White |
| Roof Air Deflector Height | 25 cm **check 4 metre height and side de |
| Displacement, engine | 13 litres |
| Battery Position | rear |
| Vehicle Colour | White |
| Gross Weight | 44000 |
| Chassis Number | 9318904 |
Technical
| Emission Level | Euro 6 |
| Axle Distance | 4050 mm |
| Fifth Wheel | JOST JSK 36 DV WP J 263 (3 axles) |
| Rim Type Front Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Axle Lift | |
| Tyre Load Index Rear Axle | 150 (3350 kg) |
| Rim Type Rear Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Chassis Height | normal |
| Diff Lock | |
| Steering Wheel Position | right hand |
| Gearbox | automatic |
| Engine Type | DC13 165 500 hp Euro 6 |
| Tyre Size Front | 315/70 |
| Tyre Load Index Front Axle | 156 (4000 kg) |
| Diff Ratio | 2.59 |
| PTO Clutch Independent Type | |
| Rim Type Tag Axle In Front Of Drive Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Front Axle Design Capacity | 8000 kg |
| Fuel Tank Left Hand Side | 500L aluminium nose (usable 474 or 492 w |
| Kilometers | 364345 |
| Wheel Config | 6X2/2 |
| Gearbox details | GRS905 |
Finance & Part exchange
Scania Financial Services (Scania Financial Services is a trading name of Scania Finance Great Britain Limited (company number 02173954)) prides itself on going the extra mile and truly getting to know your business. Whatever the size of your operation, they’ll aim to find an affordable solution that’s right for the road ahead. Here’s how they can help you:
- Terms designed to meet your specific financial needs
- Bespoke cash flow solutions
- A range of flexible funding solutions
- Vehicle insurance solutions
Finance calculator
Finance products:
Scania Go grading
| Benefits | ||||
| 30-Day Replacement Guarantee | ||||
| Pick 'n' Mix Service & Assurance | ||||
| Flexible Funding | ||||
| Replace Before Failure Guarantee | ||||
| 300+ Point Preparation Guarantee | ||||
| 30-Day 24/7 Mobility Guarantee | ||||
| PMI | ||||
| Attributes | ||||
| Age | N/A | Max 5 years | Max 4 years | Max 2 years |
| KMs | N/A | 450,000 - 550,000 km | 300,000 - 450,000 km | < 300,000 km |
| Assurance cover | 3 months minimum | 12-month Driveline | 24-month Driveline | 24 month R&M * Up to max 480,000 km ** Up to max 300,000 km |
| MOT | 3 months minimum | 6 months minimum | 9 months minimum | Covered under R&M |
| Tyres | 5 mm minimum | 5 mm minimum | 6 mm minimum | 6 mm minimum |
| DPF Life | 6 months minimum | 6 months minimum | Covered under R&M |
** Rigid (12 month cover on construction)
All Level 2, 3 and 4 Scania Go vehicles will have been maintained by an Authorised Scania Workshop in accordance with the Scania recommended maintenance guidelines and schedules for the relevant operation type
KMs are the primary determinant of Level, then Age
Discover the full benefits of Scania Go
With Scania Go, you get all the incredible added value that you’d expect from a name you can trust. It’s the go-to way to securing a quality used vehicle. Why get a used vehicle any other way, when you can get a Scania this way? The fantastic benefits below apply to all Level 2, 3 and 4 truck purchases; eliminating the stress of buying Used.
Learn more-
30-Day Replacement Guarantee
-
300+ Point Preparation Guarantee
-
Replace Before Failure Guarantee
-
30-Day 24/7 Mobility Guarantee
-
Pick ‘n’ Mix Service & Assurance
-
Flexible Funding
Similar vehicles
View all tractor units- 348,892 km
- 6X2/2
- 500 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper
- 362,272 km
- 6X2/2
- 500 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper
- 374,179 km
- 6X2/2
- 500 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper