Request PDF
Thank you for your request!
You will receive the e-mail with the attached PDF shortly.
CloseAbout the vehicle
Description
We are delighted to offer for sale this R500 6X2/2. View the key highlights and full specification below.
-
- Engine Power
- 500
-
- Gearbox
- Automatic
-
- Kilometers
- 317,055 km
-
- Cab Type
- High roof sleeper
-
- Wheel Config
- 6x2/2
Characteristics
General
| MOT Expiry | 9 months minimum |
| Tyre Size Rear Axle | 315/70 |
| Fuel Volume Right Side | 220 dm3 |
| Hendrickson Axle Combined With S Order | not applicable |
| Storage - rear roof shelf | |
| PTO EG Top | |
| Cab | CR |
| Driver Package | |
| PTO EG Rear Type | EG650P |
| Scania Xt Range | |
| Rear Suspension Type | parabolic/air |
| PTO EG Left Hand Side | |
| Advanced Driver Assistance Systems | |
| Fuel Volume Left Side | 500 dm3 |
| Exterior Underline Colour Package | |
| PTO EG Right Hand Side | |
| Retarder Type | N/A |
| Driver Seat Check Upholstery On Both Sides | premium |
| V8 Interior Package | |
| Bed Upper | without upper bed |
| External Sun Visor | |
| Seat Upholstery Driver Side | leather black |
| Cab Type | High Roof Sleeper |
| Whole Vehicle Type Approval Accord | complete |
| Scania Xt Range Exterior Package | |
| Infotainment System | 2 DIN with 7 inch screen (Premium) |
| Multi-colour concept, MCC | |
| Interior Styling Package | black leather |
| Truck Fridge Unit | |
| Safety Package | |
| PTO EG drive flange type FFU | not applicable |
| PTO EG Electrical Preparation | 1 connection |
| Chassis Colour Grey | Sub Grey |
| Engine PTO Preparation Price | |
| Seat Upholstery Passenger Side | leather black |
| Air Suspension Rear Type | 2-spring |
| PTO EK Drive Flange Type FFU | not applicable |
| Passenger Seat | folding |
| Aux Heating | WTA cab heater 3kW |
| Coffee Maker | |
| Pto Ed Electrical Preparation | |
| Security Package | |
| S Order | |
| Side Air Deflector Length | 53 cm - rubber extension |
| Storage Package | |
| Suspension Front Rear | 2x32 Parabolic |
| Scania XT Range Interior Package | |
| Window Rear | |
| Batteries | 230 Ah |
| Aerodynamics (wind resistance) | Tractor air deflectors **check roof defl |
| Lighting Package | |
| Heat Exchanger | |
| Lateral protection | skirt |
| Model | R500 A 6X2/2 |
| Registration No | PN23EFP |
| Vin No | YS2R6X20005690517 |
| Registration Date | 27/04/2023 |
| Engine Power | 500 |
| Year | 2023 |
| Make | SCANIA |
| Cab Colour | White |
| Roof Air Deflector Height | 25 cm **check 4 metre height and side de |
| Displacement, engine | 13 litres |
| Battery Position | rear |
| Vehicle Colour | White |
| Gross Weight | 44000 |
| Chassis Number | 5690517 |
Technical
| PTO Clutch Independent Type | |
| Axle Distance | 4050 mm |
| Rim Type Front Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Axle Lift | |
| Steering Wheel Position | right hand |
| Tyre Load Index Rear Axle | 150 (3350 kg) |
| Rim Type Tag Axle In Front Of Drive Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Diff Lock | |
| Chassis Height | normal |
| Fuel Tank Left Hand Side | 500L aluminium nose (usable 474 or 492 w |
| Emission Level | Euro 6 |
| Fifth Wheel | JOST JSK 36 DV WP J 263 (3 axles) |
| Diff Ratio | 2.59 |
| Gearbox | automatic |
| Tyre Size Front | 315/70 |
| Tyre Load Index Front Axle | 156 (4000 kg) |
| Front Axle Design Capacity | 8000 kg |
| Engine Type | DC13 165 500 hp Euro 6 |
| Rim Type Rear Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Kilometers | 317055 |
| Wheel Config | 6X2/2 |
| Gearbox details | GRS905 |
Finance & Part exchange
Scania Financial Services (Scania Financial Services is a trading name of Scania Finance Great Britain Limited (company number 02173954)) prides itself on going the extra mile and truly getting to know your business. Whatever the size of your operation, they’ll aim to find an affordable solution that’s right for the road ahead. Here’s how they can help you:
- Terms designed to meet your specific financial needs
- Bespoke cash flow solutions
- A range of flexible funding solutions
- Vehicle insurance solutions
Finance calculator
Finance products:
Scania Go grading
| Benefits | ||||
| 30-Day Replacement Guarantee | ||||
| Pick 'n' Mix Service & Assurance | ||||
| Flexible Funding | ||||
| Replace Before Failure Guarantee | ||||
| 300+ Point Preparation Guarantee | ||||
| 30-Day 24/7 Mobility Guarantee | ||||
| PMI | ||||
| Attributes | ||||
| Age | N/A | Max 5 years | Max 4 years | Max 2 years |
| KMs | N/A | 450,000 - 550,000 km | 300,000 - 450,000 km | < 300,000 km |
| Assurance cover | 3 months minimum | 12-month Driveline | 24-month Driveline | 24 month R&M * Up to max 480,000 km ** Up to max 300,000 km |
| MOT | 3 months minimum | 6 months minimum | 9 months minimum | Covered under R&M |
| Tyres | 5 mm minimum | 5 mm minimum | 6 mm minimum | 6 mm minimum |
| DPF Life | 6 months minimum | 6 months minimum | Covered under R&M |
** Rigid (12 month cover on construction)
All Level 2, 3 and 4 Scania Go vehicles will have been maintained by an Authorised Scania Workshop in accordance with the Scania recommended maintenance guidelines and schedules for the relevant operation type
KMs are the primary determinant of Level, then Age
Discover the full benefits of Scania Go
With Scania Go, you get all the incredible added value that you’d expect from a name you can trust. It’s the go-to way to securing a quality used vehicle. Why get a used vehicle any other way, when you can get a Scania this way? The fantastic benefits below apply to all Level 2, 3 and 4 truck purchases; eliminating the stress of buying Used.
Learn more-
30-Day Replacement Guarantee
-
300+ Point Preparation Guarantee
-
Replace Before Failure Guarantee
-
30-Day 24/7 Mobility Guarantee
-
Pick ‘n’ Mix Service & Assurance
-
Flexible Funding
Similar vehicles
View all tractor units- 348,892 km
- 6X2/2
- 500 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper
- 374,179 km
- 6X2/2
- 500 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper
- 364,345 km
- 6X2/2
- 500 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper