Request PDF
Thank you for your request!
You will receive the e-mail with the attached PDF shortly.
CloseAbout the vehicle
Description
We are delighted to offer for sale this S500 6X2/2. View the key highlights and full specification below.
-
- Engine Power
- 500
-
- Gearbox
- Automatic
-
- Kilometers
- 427,732 km
-
- Cab Type
- High roof sleeper
-
- Wheel Config
- 6x2/2
Characteristics
General
| MOT Expiry | 9 months minimum |
| Hendrickson Axle Combined With S Order | not applicable |
| Storage Package | |
| Passenger Seat | folding |
| Cab | CS |
| Batteries | 230 Ah |
| Heat Exchanger | |
| Cab Colour White | Ivory White |
| Truck Fridge Unit | |
| Rear Suspension Type | parabolic/air |
| Side Air Deflector Length | 53 cm - rubber extension |
| External Sun Visor | |
| Interior Styling Package | black leather |
| Engine PTO Preparation Price | |
| Safety Package | |
| Exterior Underline Colour Package | |
| Window Rear | |
| Seat Upholstery Driver Side | leather black |
| Pto Ed Electrical Preparation | |
| PTO EG Left Hand Side | |
| Lighting Package | |
| Whole Vehicle Type Approval Accord | complete |
| Security Package | |
| Advanced Driver Assistance Systems | |
| Fuel Volume Left Side | 420 dm3 |
| Coffee Maker | |
| PTO EG drive flange type FFU | not applicable |
| Infotainment System | 2 DIN with 7 inch screen (Premium) |
| S Order | |
| Multi-colour concept, MCC | |
| Retarder Type | N/A |
| PTO EK Drive Flange Type FFU | not applicable |
| Driver Seat Check Upholstery On Both Sides | premium |
| Seat Upholstery Passenger Side | leather black |
| Tyre Size Rear Axle | 315/70 |
| Fuel Volume Right Side | 200 dm3 |
| Aux Heating | WTA cab heater 3kW |
| Scania XT Range Interior Package | |
| PTO EG Electrical Preparation | 1 connection |
| Suspension Front Rear | 2x32 Parabolic |
| Bed Upper | without upper bed |
| PTO EG Top | |
| Chassis Colour Grey | Sub Grey |
| V8 Interior Package | |
| Storage - rear roof shelf | |
| Lateral protection | skirt |
| PTO EG position, rear | |
| PTO EG Right Hand Side | |
| Aerodynamics (wind resistance) | Tractor air deflectors **check roof defl |
| Scania Xt Range | |
| Air Suspension Rear Type | 2-spring |
| Driver Package | |
| Scania Xt Range Exterior Package | |
| Cab Type | High Roof Sleeper |
| Model | S500 A 6X2/2 |
| Vin No | YS2S6X20005701723 |
| Registration Date | 14/06/2023 |
| Engine Power | 500 |
| Year | 2023 |
| Make | SCANIA |
| Cab Colour | White |
| Roof Air Deflector Height | 5 cm |
| Displacement, engine | 13 litres |
| Battery Position | rear |
| Vehicle Colour | White |
| Gross Weight | 44000 |
| Registration No | KK23SWO |
| Chassis Number | 5701723 |
Technical
| Axle Lift | |
| Fifth Wheel | JOST JSK 36 DV WP J 263 (3 axles) |
| Rim Type Tag Axle In Front Of Drive Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Engine Type | DC13 174 500 hp Euro 6 SUPER |
| PTO Clutch Independent Type | |
| Diff Lock | |
| Axle Distance | 4050 mm |
| Steering Wheel Position | right hand |
| Tyre Size Front | 315/70 |
| Emission Level | Euro 6 |
| Front Axle Design Capacity | 8000 kg |
| Rim Type Rear Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Tyre Load Index Front Axle | 156 (4000 kg) |
| Tyre Load Index Rear Axle | 150 (3350 kg) |
| Rim Type Front Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Fuel Tank Left Hand Side | 420L aluminium (useable 409 with FOU) |
| Gearbox | automatic |
| Diff Ratio | 2.53 |
| Chassis Height | normal |
| Kilometers | 427732 |
| Wheel Config | 6X2/2 |
| Gearbox details | G33CM |
Finance & Part exchange
Scania Financial Services (Scania Financial Services is a trading name of Scania Finance Great Britain Limited (company number 02173954)) prides itself on going the extra mile and truly getting to know your business. Whatever the size of your operation, they’ll aim to find an affordable solution that’s right for the road ahead. Here’s how they can help you:
- Terms designed to meet your specific financial needs
- Bespoke cash flow solutions
- A range of flexible funding solutions
- Vehicle insurance solutions
Finance calculator
Finance products:
Part exchange your vehicle
Part exchange your vehicle is an easy and hassle-free way to get a new truck without the stress of trying to sell your old one.
Scania Go grading
| Benefits | ||||
| 30-Day Replacement Guarantee | ||||
| Pick 'n' Mix Service & Assurance | ||||
| Flexible Funding | ||||
| Replace Before Failure Guarantee | ||||
| 300+ Point Preparation Guarantee | ||||
| 30-Day 24/7 Mobility Guarantee | ||||
| PMI | ||||
| Attributes | ||||
| Age | N/A | Max 5 years | Max 4 years | Max 2 years |
| KMs | N/A | 450,000 - 550,000 km | 300,000 - 450,000 km | < 300,000 km |
| Assurance cover | 3 months minimum | 12-month Driveline | 24-month Driveline | 24 month R&M * Up to max 480,000 km ** Up to max 300,000 km |
| MOT | 3 months minimum | 6 months minimum | 9 months minimum | Covered under R&M |
| Tyres | 5 mm minimum | 5 mm minimum | 6 mm minimum | 6 mm minimum |
| DPF Life | 6 months minimum | 6 months minimum | Covered under R&M |
** Rigid (12 month cover on construction)
All Level 2, 3 and 4 Scania Go vehicles will have been maintained by an Authorised Scania Workshop in accordance with the Scania recommended maintenance guidelines and schedules for the relevant operation type
KMs are the primary determinant of Level, then Age
Discover the full benefits of Scania Go
With Scania Go, you get all the incredible added value that you’d expect from a name you can trust. It’s the go-to way to securing a quality used vehicle. Why get a used vehicle any other way, when you can get a Scania this way? The fantastic benefits below apply to all Level 2, 3 and 4 truck purchases; eliminating the stress of buying Used.
Learn more-
30-Day Replacement Guarantee
-
300+ Point Preparation Guarantee
-
Replace Before Failure Guarantee
-
30-Day 24/7 Mobility Guarantee
-
Pick ‘n’ Mix Service & Assurance
-
Flexible Funding
Location
Scania (Great Britain) Ltd - Trucks
Similar vehicles
View all tractor units- 399,017 km
- 6X2/2
- 500 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper
- 106,563 km
- 4x2
- 410 hp
- Automatic
- Normal Roof Sleeper
- 191,934 km
- 6X2
- 460 hp
- Automatic
- Normal Roof Sleeper