Request PDF
Thank you for your request!
You will receive the e-mail with the attached PDF shortly.
CloseAbout the vehicle
Description
We are delighted to offer for sale this S560 6X2. View the key highlights and full specification below.
-
- Engine Power
- 560
-
- Gearbox
- Automatic
-
- Kilometers
- 387,863 km
-
- Cab Type
- High roof sleeper
-
- Wheel Config
- 6x2
Characteristics
General
| MOT Expiry | 9 months minimum |
| Tyre Size Rear Axle | 315/70 |
| Aux Heating | WTA cab heater 3kW |
| Aerodynamics (wind resistance) | Tractor air deflectors **check roof defl |
| Hendrickson Axle Combined With S Order | not applicable |
| Scania Xt Range | |
| Bed Upper | without upper bed |
| Advanced Driver Assistance Systems | |
| PTO EG drive flange type FFU | not applicable |
| Engine PTO Preparation Price | |
| Lateral protection | skirt |
| Rear Suspension Type | parabolic/air |
| Whole Vehicle Type Approval Accord | complete |
| Pto Ed Electrical Preparation | |
| Security Package | |
| Side Air Deflector Length | 53 cm - rubber extension |
| Infotainment System | infotainment+ with navigation |
| Scania Xt Range Exterior Package | |
| Driver Package | |
| Lighting Package | |
| Multi-colour concept, MCC | |
| PTO EG Top | |
| Window Rear | |
| PTO EK Drive Flange Type FFU | not applicable |
| Coffee Maker | |
| V8 Interior Package | |
| Interior Styling Package | black leather |
| S Order | |
| Retarder Type | N/A |
| Seat Upholstery Passenger Side | leather black |
| Tyre Size Tag Axle Behind Driven Axle | 315/70 |
| Fuel Volume Left Side | 480 dm3 |
| Suspension Front Rear | 2x32 Parabolic |
| Driver Seat Check Upholstery On Both Sides | premium |
| Passenger Seat | folding |
| Storage Package | |
| Truck Fridge Unit | |
| PTO EG Electrical Preparation | 1 connection |
| Chassis Colour Grey | Sub Grey |
| External Sun Visor | |
| Fuel Volume Right Side | |
| Safety Package | |
| Storage - rear roof shelf | |
| Scania XT Range Interior Package | |
| Seat Upholstery Driver Side | leather black |
| Cab | CS |
| PTO EG Right Hand Side | |
| PTO EG Left Hand Side | |
| Cab Type | High Roof Sleeper |
| Exterior Underline Colour Package | |
| Batteries | 230 Ah |
| PTO EG Rear Type | EG25R DAP1 |
| Heat Exchanger | |
| Air Suspension Rear Type | 2-spring |
| Model | S560 A 6X2 |
| Registration No | PN73EDK |
| Vin No | YS2S6X20005710761 |
| Registration Date | 30/10/2023 |
| Engine Power | 560 |
| Year | 2023 |
| Make | SCANIA |
| Cab Colour | White |
| Roof Air Deflector Height | 5 cm |
| Displacement, engine | 13 litres |
| Battery Position | rear |
| Vehicle Colour | White |
| Gross Weight | 44000 |
| Chassis Number | 5710761 |
Technical
| Diff Ratio | 2.59 |
| Tyre Load Index Rear Axle | 150 (3350 kg) |
| Engine Type | DC13 173 560 hp Euro 6 SUPER |
| Axle Distance | 2950 mm |
| PTO Clutch Independent Type | |
| Tyre Size Front | 315/70 |
| Gearbox | automatic |
| Fifth Wheel | JOST JSK 36 DV WP J 263 (3 axles) |
| Chassis Height | normal |
| Rim Type Front Axle | 22.5 x 9.00 aluminium Alcoa DuraBright |
| Axle Lift | |
| Diff Lock | |
| Rim Type Tag Axle Behind Drive Axle | 22.5 x 9.00 aluminium Alcoa DuraBright |
| Tyre Load Index Front Axle | 156 (4000 kg) |
| Emission Level | Euro 6 |
| Fuel Tank Left Hand Side | 480L aluminium nose (usable 453 or 470 w |
| Front Axle Design Capacity | 8000 kg |
| Rim Type Rear Axle | 22.5 x 9.00 aluminium Alcoa DuraBright |
| Steering Wheel Position | right hand |
| Kilometers | 387863 |
| Wheel Config | 6X2 |
| Gearbox details | G33CM |
Finance & Part exchange
Scania Financial Services (Scania Financial Services is a trading name of Scania Finance Great Britain Limited (company number 02173954)) prides itself on going the extra mile and truly getting to know your business. Whatever the size of your operation, they’ll aim to find an affordable solution that’s right for the road ahead. Here’s how they can help you:
- Terms designed to meet your specific financial needs
- Bespoke cash flow solutions
- A range of flexible funding solutions
- Vehicle insurance solutions
Finance calculator
Finance products:
Part exchange your vehicle
Part exchange your vehicle is an easy and hassle-free way to get a new truck without the stress of trying to sell your old one.
Scania Go grading
| Benefits | ||||
| 30-Day Replacement Guarantee | ||||
| Pick 'n' Mix Service & Assurance | ||||
| Flexible Funding | ||||
| Replace Before Failure Guarantee | ||||
| 300+ Point Preparation Guarantee | ||||
| 30-Day 24/7 Mobility Guarantee | ||||
| PMI | ||||
| Attributes | ||||
| Age | N/A | Max 5 years | Max 4 years | Max 2 years |
| KMs | N/A | 450,000 - 550,000 km | 300,000 - 450,000 km | < 300,000 km |
| Assurance cover | 3 months minimum | 12-month Driveline | 24-month Driveline | 24 month R&M * Up to max 480,000 km ** Up to max 300,000 km |
| MOT | 3 months minimum | 6 months minimum | 9 months minimum | Covered under R&M |
| Tyres | 5 mm minimum | 5 mm minimum | 6 mm minimum | 6 mm minimum |
| DPF Life | 6 months minimum | 6 months minimum | Covered under R&M |
** Rigid (12 month cover on construction)
All Level 2, 3 and 4 Scania Go vehicles will have been maintained by an Authorised Scania Workshop in accordance with the Scania recommended maintenance guidelines and schedules for the relevant operation type
KMs are the primary determinant of Level, then Age
Discover the full benefits of Scania Go
With Scania Go, you get all the incredible added value that you’d expect from a name you can trust. It’s the go-to way to securing a quality used vehicle. Why get a used vehicle any other way, when you can get a Scania this way? The fantastic benefits below apply to all Level 2, 3 and 4 truck purchases; eliminating the stress of buying Used.
Learn more-
30-Day Replacement Guarantee
-
300+ Point Preparation Guarantee
-
Replace Before Failure Guarantee
-
30-Day 24/7 Mobility Guarantee
-
Pick ‘n’ Mix Service & Assurance
-
Flexible Funding
Location
Scania (Great Britain) Ltd - Trucks
Similar vehicles
View all tractor units- 324,477 km
- 6X2
- 560 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper
- 109,895 km
- 6X2/2
- 560 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper
- 112,238 km
- 6X2/2
- 560 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper