Request PDF
Thank you for your request!
You will receive the e-mail with the attached PDF shortly.
CloseAbout the vehicle
Description
We are delighted to offer for sale this L230 4X2 9C. View the key highlights and full specification below.
-
- Engine Power
- 230
-
- Gearbox
- Automatic
-
- Kilometers
- 46,485 km
-
- Cab Type
- Normal roof sleeper
-
- Wheel Config
- 4x2
Characteristics
General
| MOT Expiry | 9 months minimum |
| Make | SCANIA |
| Chassis Colour Grey | Sub Grey |
| Multi-colour concept, MCC | |
| Driver Seat Check Upholstery On Both Sides | medium |
| Roof Air Deflector Height | 25 cm **check 4 metre height and side de |
| Seat Upholstery Passenger Side | woven |
| S Order | |
| Lighting Package | |
| Seat Upholstery Driver Side | woven |
| Exterior Underline Colour Package | |
| Lateral protection | |
| Hendrickson Axle Combined With S Order | not applicable |
| Tyre Size Rear Axle | 315/70 |
| Rear Suspension Type | air/air |
| Cab Type | Normal Roof Sleeper |
| Window Rear | |
| Bed Upper | without upper bed |
| Aerodynamics (wind resistance) | Rigid air deflectors |
| Interior Styling Package | |
| Passenger Seat | folding |
| PTO EK Drive Flange Type FFU | not applicable |
| Chassis adaptation | Rigid (B) |
| External Sun Visor | |
| Cab | CL |
| Advanced Driver Assistance Systems | |
| PTO EG drive flange type FFU | not applicable |
| Battery Position | right hand side |
| Truck Fridge Unit | |
| Driver Package | |
| Storage Package | |
| Whole Vehicle Type Approval Accord | incomplete |
| Batteries | 50 Ah |
| Retarder Type | N/A |
| Scania XT Range Interior Package | |
| V8 Interior Package | |
| Storage - rear roof shelf | |
| Scania Xt Range Exterior Package | |
| Safety Package | |
| Infotainment System | 2 DIN with 5 inch screen (Advanced) |
| Aux Heating | |
| Cab Colour White | Ivory White |
| Security Package | |
| Cab Colour | White |
| Infotainment Package | |
| Air Suspension Rear Type | 2-spring |
| Model | L230 B 4X2 9C |
| Registration No | EX73WSZ |
| Vin No | YS2L4X20002194804 |
| Registration Date | 20/02/2024 |
| Year | 2024 |
| Gross Weight | 18000 |
| Body Type | Box Body / Tailgate Lift |
| Vehicle Colour | White |
| Engine Power | 230 |
| Scania Xt Range | |
| Chassis Number | 2194804 |
Technical
| Diff Lock | |
| Fifth Wheel | |
| Rim Type Front Axle | 22.5 x 11.75 steel |
| Chassis Height | normal |
| Gearbox details | GE21S21 |
| Gearbox | automatic |
| Tyre Load Index Rear Axle | 150 (3350 kg) |
| Tyre Load Index Front Axle | 160 (4500 kg) |
| Front Axle Design Capacity | 9000 kg |
| Rim Type Rear Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Axle Distance | 5750 mm |
| Diff Ratio | 5.25 |
| Steering Wheel Position | right hand |
| Tyre Size Front | 385/55 |
| Kilometers | 46485 |
| Wheel Config | 4x2 |
| Emission Level | Euro 6 |
Finance & Part exchange
Scania Financial Services (Scania Financial Services is a trading name of Scania Finance Great Britain Limited (company number 02173954)) prides itself on going the extra mile and truly getting to know your business. Whatever the size of your operation, they’ll aim to find an affordable solution that’s right for the road ahead. Here’s how they can help you:
- Terms designed to meet your specific financial needs
- Bespoke cash flow solutions
- A range of flexible funding solutions
- Vehicle insurance solutions
Finance calculator
Finance products:
Part exchange your vehicle
Part exchange your vehicle is an easy and hassle-free way to get a new truck without the stress of trying to sell your old one.
Scania Go grading
| Benefits | ||||
| 30-Day Replacement Guarantee | ||||
| Pick 'n' Mix Service & Assurance | ||||
| Flexible Funding | ||||
| Replace Before Failure Guarantee | ||||
| 300+ Point Preparation Guarantee | ||||
| 30-Day 24/7 Mobility Guarantee | ||||
| PMI | ||||
| Attributes | ||||
| Age | N/A | Max 5 years | Max 4 years | Max 2 years |
| KMs | N/A | 450,000 - 550,000 km | 300,000 - 450,000 km | < 300,000 km |
| Assurance cover | 3 months minimum | 12-month Driveline | 24-month Driveline | 24 month R&M * Up to max 480,000 km ** Up to max 300,000 km |
| MOT | 3 months minimum | 6 months minimum | 9 months minimum | Covered under R&M |
| Tyres | 5 mm minimum | 5 mm minimum | 6 mm minimum | 6 mm minimum |
| DPF Life | 6 months minimum | 6 months minimum | Covered under R&M |
** Rigid (12 month cover on construction)
All Level 2, 3 and 4 Scania Go vehicles will have been maintained by an Authorised Scania Workshop in accordance with the Scania recommended maintenance guidelines and schedules for the relevant operation type
KMs are the primary determinant of Level, then Age
Discover the full benefits of Scania Go
With Scania Go, you get all the incredible added value that you’d expect from a name you can trust. It’s the go-to way to securing a quality used vehicle. Why get a used vehicle any other way, when you can get a Scania this way? The fantastic benefits below apply to all Level 2, 3 and 4 truck purchases; eliminating the stress of buying Used.
Learn more-
30-Day Replacement Guarantee
-
300+ Point Preparation Guarantee
-
Replace Before Failure Guarantee
-
30-Day 24/7 Mobility Guarantee
-
Pick ‘n’ Mix Service & Assurance
-
Flexible Funding
Location
Scania (Great Britain) Ltd - Trucks
Similar vehicles
View all rigid- 69,585 km
- 4X2
- 250 hp
- Automatic
- Normal Roof Sleeper
- 65,913 km
- 4X2
- 250 hp
- Automatic
- Normal Roof Sleeper
- 76,840 km
- 4X2
- 250 hp
- Automatic
- Normal Roof Sleeper