Request PDF
Thank you for your request!
You will receive the e-mail with the attached PDF shortly.
CloseAbout the vehicle
Description
We are delighted to offer for sale this S500 6X2/2. View the key highlights and full specification below.
-
- Engine Power
- 500
-
- Gearbox
- Automatic
-
- Kilometers
- 394,035 km
-
- Cab Type
- High roof sleeper
-
- Wheel Config
- 6x2/2
Characteristics
General
| MOT Expiry | 9 months minimum |
| Security Package | |
| Lighting Package | |
| Cab Colour White | Ivory White |
| Side Air Deflector Length | 53 cm - rubber extension |
| Seat Upholstery Driver Side | knitted + woven |
| V8 Interior Package | |
| Chassis Colour Grey | Sub Grey |
| Scania Xt Range Exterior Package | |
| Coffee Maker | |
| Safety Package | |
| External Sun Visor | |
| Driver Seat Check Upholstery On Both Sides | medium |
| Truck Fridge Unit | |
| Exterior Underline Colour Package | |
| Cab Type | High Roof Sleeper |
| Scania Xt Range | |
| Rear Suspension Type | parabolic/air |
| S Order | |
| Whole Vehicle Type Approval Accord | complete |
| PTO EG position, rear | |
| Hendrickson Axle Combined With S Order | not applicable |
| Heat Exchanger | |
| Engine PTO Preparation Price | |
| Air Suspension Rear Type | 2-spring |
| Interior Styling Package | |
| Aerodynamics (wind resistance) | Tractor air deflectors **check roof defl |
| Scania XT Range Interior Package | |
| Driver Package | |
| Advanced Driver Assistance Systems | |
| PTO EG Right Hand Side | |
| Passenger Seat | folding |
| Multi-colour concept, MCC | |
| Storage Package | |
| PTO EG drive flange type FFU | not applicable |
| Batteries | 180 Ah |
| Infotainment Package | |
| Fuel Volume Left Side | 200 dm3 |
| Aux Heating | WTA cab heater 3kW |
| Lateral protection | |
| Fuel Volume Right Side | 265 dm3 |
| Window Rear | |
| Retarder Type | N/A |
| Tyre Size Rear Axle | 295/80 |
| Infotainment System | 2 DIN with 7 inch screen (Premium) |
| Bed Upper | lower and upper width 600mm |
| Pto Ed Electrical Preparation | |
| PTO EG Electrical Preparation | 1 connection |
| Suspension Front Rear | 2x32 Parabolic |
| PTO EG Left Hand Side | |
| PTO EG Top | |
| Cab | CS |
| PTO EK Drive Flange Type FFU | not applicable |
| Seat Upholstery Passenger Side | knitted + woven |
| Model | S500 A 6X2/2 |
| Registration No | EX73WPU |
| Vin No | YS2S6X20009332800 |
| Registration Date | 12/01/2024 |
| Engine Power | 500 |
| Year | 2024 |
| Make | SCANIA |
| Cab Colour | White |
| Roof Air Deflector Height | 5 cm |
| Displacement, engine | 13 litres |
| Battery Position | left hand side |
| Vehicle Colour | White |
| Gross Weight | 44000 |
| Chassis Number | 9332800 |
Technical
| Fuel Tank Left Hand Side | 200L aluminium (usable 189 or 196 with F |
| Axle Distance | 4050 mm |
| Front Axle Design Capacity | 8000 kg |
| Fifth Wheel | Fontaine 150SP 210 mm |
| Tyre Load Index Front Axle | 152 (3550 kg) |
| Diff Lock | |
| Rim Type Front Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Rim Type Rear Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Engine Type | DC13 174 500 hp Euro 6 SUPER |
| Gearbox | automatic |
| Tyre Size Front | 295/80 |
| Rim Type Tag Axle In Front Of Drive Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| PTO Clutch Independent Type | |
| Axle Lift | |
| Tyre Load Index Rear Axle | 148 (3150 kg) |
| Steering Wheel Position | right hand |
| Diff Ratio | 2.53 |
| Emission Level | Euro 6 |
| Chassis Height | normal |
| Kilometers | 394035 |
| Wheel Config | 6X2/2 |
| Gearbox details | G33CM |
Finance & Part exchange
Scania Financial Services (Scania Financial Services is a trading name of Scania Finance Great Britain Limited (company number 02173954)) prides itself on going the extra mile and truly getting to know your business. Whatever the size of your operation, they’ll aim to find an affordable solution that’s right for the road ahead. Here’s how they can help you:
- Terms designed to meet your specific financial needs
- Bespoke cash flow solutions
- A range of flexible funding solutions
- Vehicle insurance solutions
Finance calculator
Finance products:
Part exchange your vehicle
Part exchange your vehicle is an easy and hassle-free way to get a new truck without the stress of trying to sell your old one.
Scania Go grading
| Benefits | ||||
| 30-Day Replacement Guarantee | ||||
| Pick 'n' Mix Service & Assurance | ||||
| Flexible Funding | ||||
| Replace Before Failure Guarantee | ||||
| 300+ Point Preparation Guarantee | ||||
| 30-Day 24/7 Mobility Guarantee | ||||
| PMI | ||||
| Attributes | ||||
| Age | N/A | Max 5 years | Max 4 years | Max 2 years |
| KMs | N/A | 450,000 - 550,000 km | 300,000 - 450,000 km | < 300,000 km |
| Assurance cover | 3 months minimum | 12-month Driveline | 24-month Driveline | 24 month R&M * Up to max 480,000 km ** Up to max 300,000 km |
| MOT | 3 months minimum | 6 months minimum | 9 months minimum | Covered under R&M |
| Tyres | 5 mm minimum | 5 mm minimum | 6 mm minimum | 6 mm minimum |
| DPF Life | 6 months minimum | 6 months minimum | Covered under R&M |
** Rigid (12 month cover on construction)
All Level 2, 3 and 4 Scania Go vehicles will have been maintained by an Authorised Scania Workshop in accordance with the Scania recommended maintenance guidelines and schedules for the relevant operation type
KMs are the primary determinant of Level, then Age
Discover the full benefits of Scania Go
With Scania Go, you get all the incredible added value that you’d expect from a name you can trust. It’s the go-to way to securing a quality used vehicle. Why get a used vehicle any other way, when you can get a Scania this way? The fantastic benefits below apply to all Level 2, 3 and 4 truck purchases; eliminating the stress of buying Used.
Learn more-
30-Day Replacement Guarantee
-
300+ Point Preparation Guarantee
-
Replace Before Failure Guarantee
-
30-Day 24/7 Mobility Guarantee
-
Pick ‘n’ Mix Service & Assurance
-
Flexible Funding
Location
Scania (Great Britain) Ltd - Trucks
Similar vehicles
View all tractor units- 367,762 km
- 6X2/2
- 500 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper
- 386,114 km
- 6X2/2
- 500 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper
- 207,118 km
- 6X2/2
- 460 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper