Request PDF
Thank you for your request!
You will receive the e-mail with the attached PDF shortly.
CloseAbout the vehicle
Description
We are delighted to offer for sale this S500 6X2/2. View the key highlights and full specification below.
-
- Engine Power
- 500
-
- Gearbox
- Automatic
-
- Kilometers
- 353,750 km
-
- Cab Type
- High roof sleeper
-
- Wheel Config
- 6x2/2
Characteristics
General
| MOT Expiry | 9 months minimum |
| PTO EG drive flange type FFU | not applicable |
| Storage Package | |
| Advanced Driver Assistance Systems | |
| Whole Vehicle Type Approval Accord | complete |
| Suspension Front Rear | 2x32 Parabolic |
| Exterior Underline Colour Package | |
| Passenger Seat | folding |
| S Order | |
| Bed Upper | lower and upper width 600mm |
| V8 Interior Package | |
| Driver Seat Check Upholstery On Both Sides | medium |
| Security Package | |
| Cab Type | High Roof Sleeper |
| Cab Colour White | Ivory White |
| Truck Fridge Unit | |
| Seat Upholstery Passenger Side | knitted + woven |
| Aux Heating | WTA cab heater 3kW |
| Coffee Maker | |
| Batteries | 180 Ah |
| PTO EG Top | |
| External Sun Visor | |
| Fuel Volume Left Side | 200 dm3 |
| Rear Suspension Type | parabolic/air |
| Aerodynamics (wind resistance) | Tractor air deflectors **check roof defl |
| PTO EG Right Hand Side | |
| PTO EG position, rear | |
| Infotainment System | 2 DIN with 7 inch screen (Premium) |
| Cab | CS |
| Infotainment Package | |
| Hendrickson Axle Combined With S Order | not applicable |
| Interior Styling Package | |
| PTO EG Left Hand Side | |
| Multi-colour concept, MCC | |
| Engine PTO Preparation Price | |
| Air Suspension Rear Type | 2-spring |
| Fuel Volume Right Side | 265 dm3 |
| Scania XT Range Interior Package | |
| Retarder Type | N/A |
| Side Air Deflector Length | 53 cm - rubber extension |
| Tyre Size Rear Axle | 295/80 |
| Window Rear | |
| PTO EG Electrical Preparation | 1 connection |
| Seat Upholstery Driver Side | knitted + woven |
| Safety Package | |
| Pto Ed Electrical Preparation | |
| PTO EK Drive Flange Type FFU | not applicable |
| Lighting Package | |
| Driver Package | |
| Heat Exchanger | |
| Chassis Colour Grey | Sub Grey |
| Lateral protection | |
| Scania Xt Range | |
| Scania Xt Range Exterior Package | |
| Model | S500 A 6X2/2 |
| Registration No | EX73WPV |
| Vin No | YS2S6X20009332805 |
| Registration Date | 12/01/2024 |
| Engine Power | 500 |
| Year | 2024 |
| Make | SCANIA |
| Cab Colour | White |
| Roof Air Deflector Height | 5 cm |
| Displacement, engine | 13 litres |
| Battery Position | left hand side |
| Vehicle Colour | White |
| Gross Weight | 44000 |
| Chassis Number | 9332805 |
Technical
| Tyre Size Front | 295/80 |
| Axle Lift | |
| Chassis Height | normal |
| Emission Level | Euro 6 |
| Front Axle Design Capacity | 8000 kg |
| Fifth Wheel | Fontaine 150SP 210 mm |
| Engine Type | DC13 174 500 hp Euro 6 SUPER |
| PTO Clutch Independent Type | |
| Diff Lock | |
| Diff Ratio | 2.53 |
| Fuel Tank Left Hand Side | 200L aluminium (usable 189 or 196 with F |
| Rim Type Tag Axle In Front Of Drive Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Gearbox | automatic |
| Steering Wheel Position | right hand |
| Axle Distance | 4050 mm |
| Tyre Load Index Rear Axle | 148 (3150 kg) |
| Rim Type Rear Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Rim Type Front Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Tyre Load Index Front Axle | 152 (3550 kg) |
| Kilometers | 353750 |
| Wheel Config | 6X2/2 |
| Gearbox details | G33CM |
Finance & Part exchange
Scania Financial Services (Scania Financial Services is a trading name of Scania Finance Great Britain Limited (company number 02173954)) prides itself on going the extra mile and truly getting to know your business. Whatever the size of your operation, they’ll aim to find an affordable solution that’s right for the road ahead. Here’s how they can help you:
- Terms designed to meet your specific financial needs
- Bespoke cash flow solutions
- A range of flexible funding solutions
- Vehicle insurance solutions
Finance calculator
Finance products:
Part exchange your vehicle
Part exchange your vehicle is an easy and hassle-free way to get a new truck without the stress of trying to sell your old one.
Scania Go grading
| Benefits | ||||
| 30-Day Replacement Guarantee | ||||
| Pick 'n' Mix Service & Assurance | ||||
| Flexible Funding | ||||
| Replace Before Failure Guarantee | ||||
| 300+ Point Preparation Guarantee | ||||
| 30-Day 24/7 Mobility Guarantee | ||||
| PMI | ||||
| Attributes | ||||
| Age | N/A | Max 5 years | Max 4 years | Max 2 years |
| KMs | N/A | 450,000 - 550,000 km | 300,000 - 450,000 km | < 300,000 km |
| Assurance cover | 3 months minimum | 12-month Driveline | 24-month Driveline | 24 month R&M * Up to max 480,000 km ** Up to max 300,000 km |
| MOT | 3 months minimum | 6 months minimum | 9 months minimum | Covered under R&M |
| Tyres | 5 mm minimum | 5 mm minimum | 6 mm minimum | 6 mm minimum |
| DPF Life | 6 months minimum | 6 months minimum | Covered under R&M |
** Rigid (12 month cover on construction)
All Level 2, 3 and 4 Scania Go vehicles will have been maintained by an Authorised Scania Workshop in accordance with the Scania recommended maintenance guidelines and schedules for the relevant operation type
KMs are the primary determinant of Level, then Age
Discover the full benefits of Scania Go
With Scania Go, you get all the incredible added value that you’d expect from a name you can trust. It’s the go-to way to securing a quality used vehicle. Why get a used vehicle any other way, when you can get a Scania this way? The fantastic benefits below apply to all Level 2, 3 and 4 truck purchases; eliminating the stress of buying Used.
Learn more-
30-Day Replacement Guarantee
-
300+ Point Preparation Guarantee
-
Replace Before Failure Guarantee
-
30-Day 24/7 Mobility Guarantee
-
Pick ‘n’ Mix Service & Assurance
-
Flexible Funding
Location
Scania (Great Britain) Ltd - Trucks
Similar vehicles
View all tractor units- 367,762 km
- 6X2/2
- 500 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper
- 386,114 km
- 6X2/2
- 500 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper
- 273,913 km
- 6X2/2
- 460 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper