About the vehicle
Description
We are delighted to offer for sale this S660 6X2/2. View the key highlights and full specification below.
-
- Engine Power
- 660
-
- Gearbox
- automatic
-
- Kilometers
- 169455 km
-
- Cab Type
- High Roof Sleeper
-
- Wheel Config
- 6X2/2
Characteristics
General
| MOT Expiry | Covered under R & M - upto 2 years |
| Make | SCANIA |
| Chassis adaptation | Tractor (A) |
| Battery Position | rear |
| Passenger Seat | premium *consider heated and vented* |
| PTO EG Right Hand Side | |
| Rear Suspension Type | air/air |
| Infotainment Package | |
| PTO EK Drive Flange Type FFU | not applicable |
| Whole Vehicle Type Approval Accord | complete |
| Advanced Driver Assistance Systems | |
| Lateral protection | skirt |
| S Order | |
| Cab Colour White | Distinct White (RAL9003 CM) |
| Cab Colour | White |
| Fuel Volume Right Side | 155 dm3 |
| Storage - rear roof shelf | |
| PTO EG drive flange type FFU | not applicable |
| Pto Ed Electrical Preparation | |
| PTO EG Electrical Preparation | 1 connection |
| Chassis Colour Grey | Sub Grey |
| Interior Styling Package | V8 black leather with red stiches |
| External Sun Visor | |
| Roof Air Deflector Height | 5 cm |
| Scania XT Range Interior Package | |
| Aux Heating | WTA cab heater 3kW |
| V8 Interior Package | With ***check V8 rear lamp or upper bunk |
| Lighting Package | LED premium |
| Fuel Volume Left Side | 420 dm3 |
| Storage Package | CS sleeper cab+ |
| Cab | CS |
| Cab Type | High Roof Sleeper |
| Retarder Type | R4700D |
| PTO EG position, rear | |
| Seat Upholstery Driver Side | V8 leather black with red stitch |
| Driver Seat Check Upholstery On Both Sides | premium |
| Batteries | 230 Ah |
| Hendrickson Axle Combined With S Order | not applicable |
| Engine PTO Preparation Price | |
| Scania Xt Range | |
| Exterior Underline Colour Package | |
| Air Suspension Rear Type | 2-spring |
| PTO EG Top | |
| Scania Xt Range Exterior Package | |
| Window Rear | |
| Driver Package | driver+ |
| Multi-colour concept, MCC | |
| Bed Upper | without upper bed |
| Tyre Size Rear Axle | 315/70 |
| PTO EG Left Hand Side | |
| Safety Package | |
| Aerodynamics (wind resistance) | Tractor air deflectors **check roof defl |
| Displacement, engine | 16 litres |
| Seat Upholstery Passenger Side | V8 leather black with red stitch |
| Model | S660 A 6X2/2 |
| Registration No | SN74YRP |
| Vin No | YS2S6X20009351883 |
| Registration Date | 11/10/2024 |
| Engine Power | 660 |
| Year | 2024 |
| Vehicle Colour | White |
| Gross Weight | 44000 |
| Chassis Number | 9351883 |
Technical
| Tyre Load Index Front Axle | 160 (4500 kg) |
| Engine Type | DC16 122 660 hp Euro 6 |
| Rim Type Rear Axle | 22.5 x 9.00 aluminium Alcoa DuraBright |
| Axle Lift | |
| Steering Wheel Position | right hand |
| PTO Clutch Independent Type | |
| Tyre Size Front | 385/55 |
| Front Axle Design Capacity | 8000 kg |
| Diff Lock | |
| Fifth Wheel | JOST JSK 36 DV WP J 263 (3 axles) |
| Gearbox details | G33CM |
| Diff Ratio | 2.59 |
| Rim Type Front Axle | 22.5 x 11.75 aluminium DuraBright Alcoa |
| Axle Distance | 4050 mm |
| Tyre Load Index Rear Axle | 150 (3350 kg) |
| Fuel Tank Left Hand Side | 420L aluminium (useable 409 with FOU) |
| Rim Type Tag Axle In Front Of Drive Axle | 22.5x11.75 aluminium DuraBright Alcoa |
| Chassis Height | normal |
| Gearbox | automatic |
| Emission Level | Euro 6 |
| Wheel Config | 6X2/2 |
| Kilometers | 169455 |
Finance & Part exchange
Scania Financial Services (Scania Financial Services is a trading name of Scania Finance Great Britain Limited (company number 02173954)) prides itself on going the extra mile and truly getting to know your business. Whatever the size of your operation, they’ll aim to find an affordable solution that’s right for the road ahead. Here’s how they can help you:
- Terms designed to meet your specific financial needs
- Bespoke cash flow solutions
- A range of flexible funding solutions
- Vehicle insurance solutions
Finance calculator
Finance products:
Part exchange your vehicle
Part exchange your vehicle is an easy and hassle-free way to get a new truck without the stress of trying to sell your old one.
Scania Go grading
| Benefits | ||||
| 30-Day Replacement Guarantee | ||||
| Pick 'n' Mix Service & Assurance | ||||
| Flexible Funding | ||||
| Replace Before Failure Guarantee | ||||
| 300+ Point Preparation Guarantee | ||||
| 30-Day 24/7 Mobility Guarantee | ||||
| PMI | ||||
| Attributes | ||||
| Age | N/A | Max 5 years | Max 4 years | Max 2 years |
| KMs | N/A | 450,000 - 550,000 km | 300,000 - 450,000 km | < 300,000 km |
| Assurance cover | 3 months minimum | 12-month Driveline | 24-month Driveline | 24 month R&M * Up to max 480,000 km ** Up to max 300,000 km |
| MOT | 3 months minimum | 6 months minimum | 9 months minimum | Covered under R&M |
| Tyres | 5 mm minimum | 5 mm minimum | 6 mm minimum | 6 mm minimum |
| DPF Life | 6 months minimum | 6 months minimum | Covered under R&M |
** Rigid (12 month cover on construction)
All Level 2, 3 and 4 Scania Go vehicles will have been maintained by an Authorised Scania Workshop in accordance with the Scania recommended maintenance guidelines and schedules for the relevant operation type
KMs are the primary determinant of Level, then Age
Discover the full benefits of Scania Go
With Scania Go, you get all the incredible added value that you’d expect from a name you can trust. It’s the go-to way to securing a quality used vehicle. Why get a used vehicle any other way, when you can get a Scania this way? The fantastic benefits below apply to all Level 2, 3 and 4 truck purchases; eliminating the stress of buying Used.
Learn more-
30-Day Replacement Guarantee
-
300+ Point Preparation Guarantee
-
Replace Before Failure Guarantee
-
30-Day 24/7 Mobility Guarantee
-
Pick ‘n’ Mix Service & Assurance
-
Flexible Funding
Vehicle location
Scania (Great Britain) Ltd - Trucks
Similar vehicles
View All- 86,512 km
- 6x2
- 660 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper
- 87,473 km
- 6X2/2
- 770 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper