About the vehicle
Description
We are delighted to offer for sale this P250 4X2. View the key highlights and full specification below.
-
- Engine Power
- 250
-
- Gearbox
- automatic
-
- Kilometers
- 4093 km
-
- Cab Type
- Normal Roof Sleeper
-
- Wheel Config
- 4X2
Characteristics
General
| MOT Expiry | Covered under R & M - upto 2 years |
| Make | SCANIA |
| Tyre Size Rear Axle | 315/70 |
| PTO EG Top | |
| PTO EG Right Hand Side | |
| PTO EG Electrical Preparation | 1 connection |
| PTO EG Left Hand Side | |
| Whole Vehicle Type Approval Accord | incomplete |
| Displacement, engine | 7 litres |
| Chassis Colour Grey | Sub Grey |
| Passenger Seat | folding |
| PTO EG drive flange type FFU | not applicable |
| Chassis adaptation | Rigid (B) |
| Rear Suspension Type | parabolic/air |
| Driver Seat Check Upholstery On Both Sides | medium |
| Multi-colour concept, MCC | |
| Engine PTO Preparation Price | |
| Driver Package | |
| Interior Styling Package | |
| Infotainment System | 2 DIN with 5 inch screen (Advanced) |
| Security Package | |
| Cab Colour | White |
| Bed Upper | without upper bed |
| Retarder Type | N/A |
| Seat Upholstery Driver Side | woven |
| External Sun Visor | |
| Infotainment Package | |
| Suspension Front Rear | 2x32 Parabolic |
| Battery Position | left hand side |
| Scania Xt Range | |
| Aerodynamics (wind resistance) | Rigid air deflectors |
| Heat Exchanger | |
| Cab Type | Normal Roof Sleeper |
| Safety Package | |
| Fuel Volume Right Side | 285 dm3 |
| Seat Upholstery Passenger Side | woven |
| Roof Air Deflector Height | 25 cm **check 4 metre height and side de |
| S Order | |
| Lateral protection | |
| Fuel Volume Left Side | |
| Pto Ed Electrical Preparation | |
| Hendrickson Axle Combined With S Order | not applicable |
| Aux Heating | WTA cab heater 3kW |
| PTO EG position, rear | |
| Batteries | 180 Ah |
| Scania Xt Range Exterior Package | |
| V8 Interior Package | |
| Air Suspension Rear Type | 2-spring |
| Scania XT Range Interior Package | |
| Cab Colour White | Ivory White |
| Window Rear | |
| PTO EK Drive Flange Type FFU | not applicable |
| Advanced Driver Assistance Systems | |
| Cab | CP |
| Lighting Package | |
| Storage - rear roof shelf | |
| Storage Package | |
| Exterior Underline Colour Package | |
| Model | P250 B 4X2 |
| Registration No | EX25HAA |
| Vin No | YS2P4X20009339733 |
| Registration Date | 27/08/2025 |
| Engine Power | 250 |
| Year | 2025 |
| Vehicle Colour | White |
| Body Type | Box Body / Taillift |
| Gross Weight | 18000 |
| Chassis Number | 9339733 |
Technical
| Fuel Tank Left Hand Side | |
| Rim Type Rear Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Diff Lock | |
| Fifth Wheel | |
| Gearbox | automatic |
| Front Axle Design Capacity | 7500 kg |
| Rim Type Front Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Tyre Load Index Rear Axle | 150 (3350 kg) |
| PTO Clutch Independent Type | |
| Emission Level | Euro 6 |
| Tyre Load Index Front Axle | 156 (4000 kg) |
| Engine Type | DC07 112 250 hp Euro 6 |
| Chassis Height | normal |
| Axle Distance | 5950 mm |
| Steering Wheel Position | right hand |
| Diff Ratio | 2.92 |
| Gearbox details | G25CM1 |
| Tyre Size Front | 315/70 |
| Wheel Config | 4X2 |
| Kilometers | 4093 |
Finance & Part exchange
Scania Financial Services (Scania Financial Services is a trading name of Scania Finance Great Britain Limited (company number 02173954)) prides itself on going the extra mile and truly getting to know your business. Whatever the size of your operation, they’ll aim to find an affordable solution that’s right for the road ahead. Here’s how they can help you:
- Terms designed to meet your specific financial needs
- Bespoke cash flow solutions
- A range of flexible funding solutions
- Vehicle insurance solutions
Finance calculator
Finance products:
Part exchange your vehicle
Part exchange your vehicle is an easy and hassle-free way to get a new truck without the stress of trying to sell your old one.
Scania Go grading
| Benefits | ||||
| 30-Day Replacement Guarantee | ||||
| Pick 'n' Mix Service & Assurance | ||||
| Flexible Funding | ||||
| Replace Before Failure Guarantee | ||||
| 300+ Point Preparation Guarantee | ||||
| 30-Day 24/7 Mobility Guarantee | ||||
| PMI | ||||
| Attributes | ||||
| Age | N/A | Max 5 years | Max 4 years | Max 2 years |
| KMs | N/A | 450,000 - 550,000 km | 300,000 - 450,000 km | < 300,000 km |
| Assurance cover | 3 months minimum | 12-month Driveline | 24-month Driveline | 24 month R&M * Up to max 480,000 km ** Up to max 300,000 km |
| MOT | 3 months minimum | 6 months minimum | 9 months minimum | Covered under R&M |
| Tyres | 5 mm minimum | 5 mm minimum | 6 mm minimum | 6 mm minimum |
| DPF Life | 6 months minimum | 6 months minimum | Covered under R&M |
** Rigid (12 month cover on construction)
All Level 2, 3 and 4 Scania Go vehicles will have been maintained by an Authorised Scania Workshop in accordance with the Scania recommended maintenance guidelines and schedules for the relevant operation type
KMs are the primary determinant of Level, then Age
Discover the full benefits of Scania Go
With Scania Go, you get all the incredible added value that you’d expect from a name you can trust. It’s the go-to way to securing a quality used vehicle. Why get a used vehicle any other way, when you can get a Scania this way? The fantastic benefits below apply to all Level 2, 3 and 4 truck purchases; eliminating the stress of buying Used.
Learn more-
30-Day Replacement Guarantee
-
300+ Point Preparation Guarantee
-
Replace Before Failure Guarantee
-
30-Day 24/7 Mobility Guarantee
-
Pick ‘n’ Mix Service & Assurance
-
Flexible Funding
Vehicle location
Scania (Great Britain) Ltd - Trucks
Similar vehicles
View All- 76,840 km
- 4X2
- 250 hp
- Automatic
- Normal Roof Sleeper
- 39,985 km
- 4X2
- 250 hp
- Automatic
- Normal Roof Sleeper
- 69,585 km
- 4X2
- 250 hp
- Automatic
- Normal Roof Sleeper