Request PDF
Thank you for your request!
You will receive the e-mail with the attached PDF shortly.
CloseAbout the vehicle
Description
We are delighted to offer for sale this R500 6X2/2. View the key highlights and full specification below.
-
- Engine Power
- 500
-
- Gearbox
- Automatic
-
- Kilometers
- 348,892 km
-
- Cab Type
- High roof sleeper
-
- Wheel Config
- 6x2/2
Characteristics
General
| MOT Expiry | 9 months minimum |
| PTO EG Top | |
| Safety Package | |
| Engine PTO Preparation Price | |
| PTO EG Left Hand Side | |
| Driver Seat Check Upholstery On Both Sides | medium |
| Multi-colour concept, MCC | |
| Retarder Type | N/A |
| Driver Package | |
| Rear Suspension Type | parabolic/air |
| Side Air Deflector Length | 53 cm - rubber extension |
| Tyre Size Rear Axle | 315/70 |
| Window Rear | |
| Lateral protection | skirt |
| Batteries | 230 Ah |
| Pto Ed Electrical Preparation | |
| Exterior Underline Colour Package | |
| V8 Interior Package | |
| Heat Exchanger | |
| Air Suspension Rear Type | 2-spring |
| Coffee Maker | |
| Aux Heating | WTA cab heater 3kW |
| Interior Styling Package | black leather |
| Fuel Volume Left Side | 420 dm3 |
| S Order | |
| Cab | CR |
| Aerodynamics (wind resistance) | Tractor air deflectors **check roof defl |
| Infotainment System | infotainment+ with navigation |
| Whole Vehicle Type Approval Accord | complete |
| Scania Xt Range | |
| PTO EG drive flange type FFU | not applicable |
| Cab Type | High Roof Sleeper |
| External Sun Visor | |
| Seat Upholstery Passenger Side | leather black |
| Cab Colour White | Ivory White |
| Bed Upper | without upper bed |
| Seat Upholstery Driver Side | leather black |
| PTO EG Electrical Preparation | 1 connection |
| Advanced Driver Assistance Systems | |
| PTO EK Drive Flange Type FFU | not applicable |
| Fuel Volume Right Side | |
| Chassis Colour Grey | Sub Grey |
| Truck Fridge Unit | |
| PTO EG Rear Type | EG10R DCP1B |
| PTO EG Right Hand Side | |
| Security Package | |
| Suspension Front Rear | 2x32 Parabolic |
| Hendrickson Axle Combined With S Order | not applicable |
| Storage - rear roof shelf | |
| Scania Xt Range Exterior Package | |
| Passenger Seat | folding |
| Storage Package | |
| Lighting Package | |
| Scania XT Range Interior Package | |
| Model | R500 A 6X2/2 |
| Registration No | WU23FWW |
| Vin No | YS2R6X20005687154 |
| Registration Date | 01/03/2023 |
| Engine Power | 500 |
| Year | 2023 |
| Make | SCANIA |
| Cab Colour | White |
| Roof Air Deflector Height | 25 cm **check 4 metre height and side de |
| Displacement, engine | 13 litres |
| Battery Position | rear |
| Vehicle Colour | White |
| Gross Weight | 44000 |
| Chassis Number | 5687154 |
Technical
| Gearbox | automatic |
| Rim Type Rear Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Diff Ratio | 2.59 |
| Fifth Wheel | JOST JSK 36 DV WP J 263 (3 axles) |
| Rim Type Front Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Tyre Load Index Rear Axle | 150 (3350 kg) |
| Emission Level | Euro 6 |
| Tyre Load Index Front Axle | 156 (4000 kg) |
| Diff Lock | |
| Tyre Size Front | 315/70 |
| Chassis Height | normal |
| Front Axle Design Capacity | 8000 kg |
| PTO Clutch Independent Type | |
| Steering Wheel Position | right hand |
| Axle Distance | 4050 mm |
| Axle Lift | |
| Engine Type | DC13 174 500 hp Euro 6 SUPER |
| Rim Type Tag Axle In Front Of Drive Axle | 22.5 x 9.00 steel |
| Fuel Tank Left Hand Side | 420L aluminium (useable 409 with FOU) |
| Kilometers | 348892 |
| Wheel Config | 6X2/2 |
| Gearbox details | G33CM |
Finance & Part exchange
Scania Financial Services (Scania Financial Services is a trading name of Scania Finance Great Britain Limited (company number 02173954)) prides itself on going the extra mile and truly getting to know your business. Whatever the size of your operation, they’ll aim to find an affordable solution that’s right for the road ahead. Here’s how they can help you:
- Terms designed to meet your specific financial needs
- Bespoke cash flow solutions
- A range of flexible funding solutions
- Vehicle insurance solutions
Finance calculator
Finance products:
Scania Go grading
| Benefits | ||||
| 30-Day Replacement Guarantee | ||||
| Pick 'n' Mix Service & Assurance | ||||
| Flexible Funding | ||||
| Replace Before Failure Guarantee | ||||
| 300+ Point Preparation Guarantee | ||||
| 30-Day 24/7 Mobility Guarantee | ||||
| PMI | ||||
| Attributes | ||||
| Age | N/A | Max 5 years | Max 4 years | Max 2 years |
| KMs | N/A | 450,000 - 550,000 km | 300,000 - 450,000 km | < 300,000 km |
| Assurance cover | 3 months minimum | 12-month Driveline | 24-month Driveline | 24 month R&M * Up to max 480,000 km ** Up to max 300,000 km |
| MOT | 3 months minimum | 6 months minimum | 9 months minimum | Covered under R&M |
| Tyres | 5 mm minimum | 5 mm minimum | 6 mm minimum | 6 mm minimum |
| DPF Life | 6 months minimum | 6 months minimum | Covered under R&M |
** Rigid (12 month cover on construction)
All Level 2, 3 and 4 Scania Go vehicles will have been maintained by an Authorised Scania Workshop in accordance with the Scania recommended maintenance guidelines and schedules for the relevant operation type
KMs are the primary determinant of Level, then Age
Discover the full benefits of Scania Go
With Scania Go, you get all the incredible added value that you’d expect from a name you can trust. It’s the go-to way to securing a quality used vehicle. Why get a used vehicle any other way, when you can get a Scania this way? The fantastic benefits below apply to all Level 2, 3 and 4 truck purchases; eliminating the stress of buying Used.
Learn more-
30-Day Replacement Guarantee
-
300+ Point Preparation Guarantee
-
Replace Before Failure Guarantee
-
30-Day 24/7 Mobility Guarantee
-
Pick ‘n’ Mix Service & Assurance
-
Flexible Funding
Similar vehicles
View all tractor units- 362,272 km
- 6X2/2
- 500 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper
- 374,179 km
- 6X2/2
- 500 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper
- 364,345 km
- 6X2/2
- 500 hp
- Automatic
- High Roof Sleeper